Blindfriendly Štvrtok 19. 9. 2019 | Meniny má Konštantín Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Projekt cyklomostu do Rakúska bol predstavený aj verejnosti

 Vizualizácie nového cyklomostu, ktorý spojí Devínsku Novú Ves a rakúsky Schlosshof, predstavili širokej verejnosti počas osláv Bratislavského majálesu predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo a primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský.

 

Stavba cyklomosta by mala trvať jeden rok. „Považujem to za vec srdca, pretože práve na rieke Morava sa dlhé desaťročia rozliehala železná opona a napriek tomu, že sme 20 rokov po jej páde, tak napriek tomu sa mosty, ktoré boli pre obyvateľov žijúcich v okolí tejto rieky, sa nestavajú. Práve týmto mostom dáme všetkým ľuďom žijúcim v okolí rieky Morava hmatateľne najavo, že železná opona je preč a môžu sa navštevovať,“ povedal Pavol Frešo. Most má byť iba pre peších a cyklistov, ale mal by byť uspôsobený aj na to, aby cezeň v prípade potreby mohli prejsť záchranári. Most bude totiž široko-ďaleko jediným na rieke Morave.

Slávnostné otvorenie mosta je naplánované na marec 2011. Stavba cyklomosta sa zaplatí z programu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom. Projekt bude stáť približne 5,75 milióna eur - z toho bude 2,57 milióna eur financovať Dolné Rakúsko a 3,18 milióna eur Slovensko. Kraj vyčlení na projekt z rozpočtu 2,94 mil. eur, Devínska Nová Ves schválila príspevok 265-tisíc eur. „Vyvíjame maximálne úsilie, aby bol most do čo najvyššej možnej miery financovaný z európskych peňazí,“ uviedol Frešo.

K vybudovaniu tohto mostu sa vedúci predstavitelia obidvoch regiónov zaviazali v júli 2009 podpísaním dvoch memoránd medzi BSK a Dolným Rakúskom. Spolupráca BSK s Dolným Rakúskom prebieha formálne už od roku 2002, no bratislavský župan chce túto spoluprácu zásadne zintenzívniť. Rovnako chce podporiť spoluprácu jednotlivých subjektov z územia BSK a partnerov z Dolného Rakúska v rámci predkladania spoločných projektov v oblasti cezhraničnej spolupráce. Najaktívnejšie v súčasnosti prebieha spolupráca v oblasti sociálnej politiky a cestovného ruchu. Obaja krajskí šéfovia sa však zhodli, že najdôležitejšia je spolupráca v oblasti dopravnej politiky a budovania dopravnej infraštruktúry, predovšetkým mostov cez rieku Morava.