Blindfriendly Piatok 6. 12. 2019 | Meniny má Mikuláš Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Prvá celoslovenská vinárska výstava bude aj o ochrane vinohradov a podpore vinárov

Výstava sa koná popri 20. ročníku medzinárodnej súťaži vína „Concours Mondial Bruxelle 2013“, ktorá je považovaná za jednu z najväčších a najprestížnejších prehliadok vín vo svete. Slovensko a teda aj Bratislava je prvou krajinou bývalého východného bloku, ktorá získala právo usporiadať túto svetovú súťaž.

 
Milovníci dobrých a kvalitných vín si už tento víkend prídu na svoje. Od piatka do soboty sa bude v priestoroch bratislavskej Incheby konať Prvá celoslovenská vinárska výstava, ktorej sa zúčastní takmer 100 výrobcov vína zo všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska. V 20. ročnej histórii Slovenska je to počtom vystavovateľov najväčšia výstava slovenských vinohradníkov a vinárov. Budú tu aj domáci výrobcovia ušľachtilých destiátov, množstvo farmárov, producenti slovenských syrov a ďalších špecialít. Cieľom podujatia je ochrana vinohradov a podpora vinárov. Záštitu nad výstavou prevzal predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo.
 
Výstava bude otvorená v piatok a v sobotu od 10:00 do 20:00, oficiálne otvorenie výstavy bude v piatok 10. mája o 16:00 v priestoroch haly A1 Incheba Expo, po ňom bude slávnostne pokrstená publikácia venovaná vinohradníctvu a vinárstvu „Vinohrady a...“. V sobotu od 12:00 do 13:00 budú predseda BSK Pavol Frešo a podpredseda BSK Ivo Nesrovnal diskutovať s odbornou aj laickou verejnosťou o ochrane vinohradov a zachovaní pokladu bratislavského regiónu.
 
„Bratislavská župa podporuje slovenských vinárov, čím zároveň podporujeme aj cestovný ruch a pracovné miesta, ktoré sú nezanedbateľné a vďaka ktorým môžu byť ľudia zamestnaní v takto atraktívnom odvetví. Máme tu vinohrady a chceme, aby ostali zachované,“ povedal župan Pavol Frešo. Ako ďalej uviedol, v tomto je BSK lídrom, župa lídrovala aj memorandum na záchranu vinohradov, ktoré podporili všetci dotknutí starostovia a primátori regiónu. Župan zároveň zdôraznil, že chcú, aby boli vinohrady chránené zákonom tak, ako je to napríklad v Rakúsku či v Nemecku. „Nie je žiadna hanba postaviť sa za prácu našich slovenských rúk aj tu pod Karpatmi,“ dodal Pavol Frešo.
 
Podľa podpredsedu BSK a zároveň predsedu krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava region tourism Iva Nesrovnala sú bratislavské a malokarpatské vinohrady klenotom bratislavského regiónu, zdrojom našej identity a tiež kultúrnou a historickou chrbticou tohto regiónu. „Sú aj významným a zásadným zdrojom hospodárskeho rastu a vytvárania nových pracovných miest. Preto klčovanie a likvidácia vinohradu je brzdou hospodárskeho rastu regiónu,“ povedal. Župa pripravila aj niekoľko verejných diskusii na záchranu vinohradov, memorandum, spomínané memorandum a s výzvou sa obrátila na poslancov NR SR, aby sa záchrana vinohradov stala aj ich prioritou.
 
„Chceme nielen ukázať maximálnu konkurencieschopnosť slovenských výrobcov vína v rámci spoločného trhu únie s vínom, ale aj zdôrazniť horúce fakty, že Bratislava a jednotlivé regióny sú v tlaku voči developerom,“ uviedol spoluorganizátor podujatia Vladimír Hronský. Výstavou chcú podporiť menšie slovenské značky a výrobcov.
 

Prvá slovenská vinárska výstava je najväčšie reprezentačné podujatie organizované občianskym združením Víno zo Slovenska v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a ďalšími partnermi a inštitúciami: Národná sieť rozvoja vidieka SR, Bratislava Tourist Board, Bratislava Region Tourism, Stredná odborná vinársko-ovocinárka škola v Modre. Na výstave budú zastúpené vínne cesty a združenia pestovateľov viniča a výrobcov vína na Slovensku: Malokarpatská vínna cesta, Tokajská vínna cesta, Nitrianska vínna cesta, Podunajská vínna cesta, Vínna cesta Záhorie, Veľkokrtíšska vínna cesta, Iprovin – združenie pestovateľov hrozna v integrovanej produkcii na Slovensku a občianske združenie Víno zo Slovenska, ktoré sa zaoberá podporou slovenských výrobcov vína a vinárskym marketingom