Blindfriendly Piatok 10. 4. 2020 | Meniny má Igor Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Puberťák - divadelné umenie pre tínedžerov

Tento nekomerčný divadelný projekt zameraný predovšetkým na staršie deti a mládež, ktorý štartuje 9. a potrvá do 12. novembra bude prebiehať v nových priestoroch divadla LUDUS (Heineken Tower Stage), na Malej scéne VŠMU a v Mestskom divadle P.O.Hviezdoslava. Festival okrem divadelných predstavení ponúkne aj workshopy a výstavu Nechceme byť dospeláci inštalovanú vo foyeri Tower 115 .

 
PUBERŤÁK v dvojročných intervaloch prezentuje to najlepšie, čo v oblasti divadelného umenia pre tínedžerov vzniklo. Jeho cieľom je podporiť tvorcov k systematickej divadelnej, umeleckej i vzdelávacej práci s mladým publikom. Projekty prezentované na festivale prinášajú témy, ktoré sú späté s mládežou. Ide o témy, akými sú pravda, láska, sex, priateľstvo, charakter, vzťahy, postoje, vulgárnosť, krutosť, cynizmus, egoizmus i mnohé iné.
 
Jeho organizátorom je Assistej – Slovensko, jedným zo spoluorganizátorov je aj Divadlo Ludus, ktorého zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj. Divadlo vo svojich nových priestoroch v Heineken Tower Stage na Pribinovej 25 v Bratislave ponúka v pondelok 9. novembra o 18.00 hod. divadelnú asambláž V elipse spí lev. Táto najnovšia inscenácia divadla vznikala metódou kolektívnej tvorby a paradigmou "vodnej logiky". Spočiatku existovalo len prostredie, v ktorom sa bizarný príbeh odohráva a štyria interpreti. Ako inšpirácia pri spoločnej tvorbe slúžili verše mnohých básnikov z rôznych storočí a kútov sveta, ktorí svojou fantáziou, zmyslom pre nezmysel a krásou slovných obrazov navodili tú správnu atmosféru a vytýčili smer. Na ceste touto divadelnou asanblážou sa stretávame s obyčajnými ľuďmi v každodenných situáciách, vidíme ich však optikou netradičnou, ktorá vidí, aj čo sa bežne nevidí. V ten istý deň o 20.30 hod. Ludus ponúkne v premiére hru Acta Psychopata. Ludus siahlo po klasikovi ruskej grotesky, znalcovi duše N. V. Gogoľovi a uvádza nové súčasné spracovanie jeho Bláznových zápiskov. Aktuálny a sugestívny pohľad do každodenného života mladého štátneho úradníka, ktorého prenasledujú túžby po kariére, úspechu a milenke. Cesta jeho bizarnou mysľou, ktorá ho čím ďalej tým viac vytrháva zo všedných stereotypov a prenáša do vlastného uzatvoreného sveta, ktorý nutne musí naraziť na ten vonkajší. Moderný divadelný jazyk približuje tému dnešnému divákovi a ukazuje človeka s gogoľovskými problémami, ale v našom čase a priestore. Vo štvrtok 12. novembra o 8.15 hod. uvedie tučnú frašku o žraní a pití a o (o)sude Gargantua & Pantagruel na motívy slávneho renesančného románu Francoisa Rabelaisa. V tejto hre si herci overili svoju kreativitu a danosti či predpoklady pre štylizované divadlo. Scénky hrajú s chuťou, vo vysokom tempe, s množstvom náročných pohybových i situačných vtipov. Ich konanie je nenútené aj preto, že vychádza z overených improvizácií. A tak sa predstavenie stáva vhodnou "školou moderného divadla" aj pre nich.
 
Na festivale sa predstavia aj Mestské divadlo Žilina, Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry, Bábkové divadlo na Rázcestí, České HaDivadlo, Divadlo KONTRA zo Spišskej Novej Vsi, Viedenské divadlo BRETT, Bábkové divadlo Žilina, Levické Divadlo Pôtoň. Festival uzavrie vo štvrtok 12. novembra o 19.00 hod. v divadle Ludus koncert kapely Mladá Garda, ktorej hudobný štýl sa dá opísať buď ako "punk-hop" alebo "anarchy-jazz". Tiež je dosť pravdepodobné, že ide o skĺbenie týchto dvoch beztak neexistujúcich štýlov. Vo svojich textoch reflektuje reflektory. Vstupné na všetky predstavenia sú 3 €, predpredaj a objednávky: www.ticketportal.sk, www.ludusdivadlo.sk, mobil: 0915 795 564, Tel./Fax: +421 – 2 - 5463 0766. Vstupné na koncert je 1€.
 
Ďalšie predstavenia:
 
Mestské divadlo Žilina pripravilo inscenáciu hry jedného z najvýznamnejších súčasných katalánskych dramatikov Sergiho Belbela Mobil, ktorú uvedie v pondelok 9. novembra o 10.30 v Divadle Ludus. Teroristický útok na letisku a mobilné telefóny bizarne prepoja a radikálne zmenia osudy a správanie štyroch obyčajných ľudí. Frustrovanú Rosu, jej zatrpknutú a nešťastnú matku Saru, hysterickú a dominantnú podnikateľku Claudiu a jej atraktívneho syna Jana. Všetky tieto postavy si svoj život nevedia predstaviť bez mobilného telefónu...
 
Puberťák svojím programom obohatí aj Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry, ktoré v stredu 11. novembra o 10.30 hod. v divadle Ludus uvedie inscenáciu Poondiate Vianoce. Tá je o ceste do hlbín dospievajúcej duše 17-ročného chlapca a o tom, že nie je zlato všetko, čo sa blyští. Inscenácia sa vyznačuje vysokým stupňom hereckého "kumštu" a emocionálnej inteligencie, ktorá má pôvod už v literárnom diele Jerome Dávida Salingera (KTO CHYTÁ V ŽITE). Režisér Jakub Krofta so všetkými tvorcami dokázal preniesť poetiku, humanistické posolstvo a životnú pravdu diela a dokázal spoločne s hercami zhmotniť jeho autenticitu. Inscenácia je silným estetickým aj etickým zážitkom.
 
Bábkové divadlo na Rázcestí ponúka v utorok 10. novembra o 10.30 hod. v Mestskom divadle P.O.Hviezdoslava komédiu Kubo. Predstavenie je kolážou žánrov, v ktorej je možné nájsť veľa muziky, dobrých piesní, tanec – balet a skvelé herecké výkony. Inscenačná tradícia tejto hry je vykreslenie obludnosti zámerov Kubových rodičov, richtárovcov Bečelovcov, a to spojiť majetky, mať sa lepšie, syna oženiť. Režisér túto tradíciu narúša a kladie si zaujímavejšie ciele a otázky – "Ako sa má Kubo, čo si myslí o tom všetkom, čo sa deje okolo neho, čo si myslí o ľuďoch, ktorí o ňom rozhodli, ktorí z neho vychovávajú chlapa, ktorý všetko môže, len báť sa nesmie. Teda hľadá sa odpoveď na hlavnú otázku – AKO NÁS VIDÍŠ KUBO?
 
ČeskéHaDivadlo uvedie v utorok 10. novembra večer o 19.00 hod. v divadle Ludus hru Indián v ohrožení. Toto predstavenie je 2. incenáciou originálneho divadelného projektu HaDivadla premeny 20. storočia, tentokrát venované začiatku storočia, teórii relativity a tak počiatku Nového veku.
 
DivadloKONTRAzo Spišskej Novej Vsi si pripravilo inscenáciu Kamene vo vreckách, ktorú predstaví v stredu 11. novembra o 9.30 hod. na Malej scéne VŠMU. Keď Hollywood obsadí írsky vidiek, konflikt kultúr medzi arogantným štábom, hercami a domácimi komparzistami je neodvratný a neodvratne zábavný. Celý príbeh prebúdzajú k životu dvaja talentovaní herci, ktorí predstavujú 13 postáv na pľaci filmovej produkcie "Tichého údolia": od dvoch drzých írskych chalanov, odhodlaných stať sa veľkými filmovými aktérmi, cez hollywoodsku hviezdu, ktorej írskemu prízvuku chýba ešte dosť veľa k dokonalosti. Tragikomédia Marie Jones rozpráva na prvý pohľad banálny príbeh. Charlie a Jake, dvaja komparzisti veľkej hollywoodskej produkcie, sa rozhodnú ísť za svojím snom a nakrútiť vlastný film.
 
Viedenské divadlo BRETT prispieva do festivalu prezentáciou divadelného workshopu Von z klietky, ktorú na Malej scéne VŠMU uvedie v stredu 11. novembra. Prezentácia divadelného workshopu mladých ľudí z piatich krajín strednej Európy (Rakúsko, Nemecko, Poľsko, Slovensko, Česká republika), ktorí sa stretli na niekoľko týždňov vo Viedni. V dielni na rozvoj DIVADLO DOSKA pripravili scénickú koláž. Témou tohto vzrušujúceho pracovného procesu je fenomén slobody, oslobodenia – v každom zmysle tohto slova.
 
V stredu 11. novembra sa v divadle Ludus predstaví Bábkové divadlo ŽilinaBožskou komédiou. Mladý režisér Jakub Nvota je zástanca pouličného divadla.  Aj preto sa rozhodol Danteho putovanie záhrobím inscenovať na námestí. Prostriedkom, ktorý pri tlmočení Alighieriho veršov využíva, je špiritistická show. Skupina pouličných eskamotérov, jasnovidcov a veštkýň, na čele ktorej stojí svojrázny hypnotizér s umeleckým menom Veľký Joe, si z publika vyberie jedného človeka - médium. Veľký Joe ho uvedie do hypnózy a diváci cez jeho rozprávanie uzrú deväť kruhov pekla tak, ako ich opísal veľký Dante.
 
LevickéDivadlo Pôtoň v utorok 10. novembra v divadle Ludus odohrá inscenáciu Terra Granus (v preklade: Zem pri Hrone), ktorá vychádza z terénnych výskumov na dolnom Pohroní a hereckých workshopov na témy, ktoré z týchto výskumov vzišli. Primárnym tematickým rámcom bolo pre inscenátorov "hľadanie domova". Nie je to, samozrejme, náhodne zvolený rámec, pretože oblasť, v ktorej inscenačný tím divadla už niekoľko rokov pracuje a žije, je oblasťou deportácií, vysídľovaní, presúvaní, transportovaní, odchodov a príchodov...