Blindfriendly Streda 19. 2. 2020 | Meniny má Vlasta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Rekonštrukcia mosta v Tomášove pokračuje podľa harmonogramu

 Rekonštrukcia značne poškodeného mosta ponad Malý Dunaj v Tomášove pokračuje podľa harmonogramu, práce by mali byť ukončené do konca novembra. Uviedol to predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo počas kontrolného dňa na moste.

 

Oprava mosta je podľa neho druhou významnejšou investíciou v tomto roku do regionálnych ciest, ktoré zaplatí kraj zo svojho rozpočtu. „Opravu sme naplánovali aj napriek tomu, že máme finančnú krízu, ktorej musíme čeliť. Vyhodnotili sme ju ako jednu z najzávažnejších vecí v župe. Zdá sa, že táto prvá etapa bude úspešná,“ poznamenal župan. Kontrolného dňa sa zúčastnila aj podpredsedníčka BSK Gabriella Németh, starosta obce Jozef Szalay ocenil investíciu kraja do rekonštrukcie mosta najmä preto, lebo od postavenia nebol opravovaný a zvýši sa bezpečnosť cestnej premávky.

Rekonštrukcia mosta je rozdelená do dvoch etáp. V prvej fáze, ktorá sa začala 21. októbra, sa komplexne rekonštruuje mostovka. Podľa Jaroslava Kuklovského zo spoločnosti Regionálne cesty Bratislava, a.s. (RCB) odfrézovali kryt a podkladné vrstvy až po nosnú konštrukciu, nanovo sa robí aj hydroizolácia a odvodňovače, ktoré už boli nefunkčné, následne sa položí nový asfalt, urobia sa krajnice a obrubníky. Oprava mosta v Tomášove bude pokračovať na jar opravou statiky aj mostných záverov. Začne sa zemnými prácami za oporami a vybúraním prechodových dosiek pod nájazdmi na most.

Vozovka Tomášovského mosta bola v dôsledku jazdenia nákladných áut v havarijnom stave. Na povrchu boli aj početné jamy a asfaltové bubliny, ktoré spôsobilo nefunkčné odvodnenie a dlhé roky odďaľovaná oprava, čím sa škody násobili. Most je pre rekonštrukciu uzavretý, obchádzkové trasy sú stanovené cez obce Ivanka pri Dunaji, Malinovo, Zálesie a Bernolákovo. Vodičov na obchádzkové trasy navádza dočasné dopravné značenie. Celkové náklady na rekonštrukciu mosta sú 200-tisíc €.

Frešo sa kriticky vyjadril k čoraz horšej situácii, keď sa ťažkotonážne vozidlá presúvajú na cesty II. a III. triedy, aby sa ich vodiči vyhli spoplatneným úsekom. Tieto cesty ani mosty nie sú dimenzované na záťaž často vyše 40 ton. Preto chce iniciovať rozhovory s rezortnými orgánmi štátnej správy, ktoré by mali viesť k zákazu tranzitujúcej ťažkej dopravy po regionálnych a obecných cestách.