Blindfriendly Pondelok 9. 12. 2019 | Meniny má Izabela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Seneckú synagógu bude kraj rekonštruovať, prebieha verejná súťaž

 Synagóga v Senci je už majetkom Bratislavského samosprávneho kraja. Župa ju nielen opraví, ale vybuduje aj nový infopavilón, ktorý bude zároveň technickým zázemím galérie, a upraví areál synagógy.

 
„Verím, že zo seneckej synagógy urobíme peknú regionálnu galériu a opäť dokážeme, že Bratislavská župa z dokáže čerpať  z externých finančných zdrojov. Podarilo sa nám to aj pri cyklomoste a iných projektoch,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
 
Odkúpenie synagógy za účelom zriadenia regionálnej galérie a stálej expozície židovskej kultúry schválili krajskí poslanci koncom októbra 2012. Obnovená synagóga a novopostavený infopavilón bude slúžiť nielen mestu Senec, ale aj celému Podunajsku a Bratislavskému kraju.
 
Senecká synagóga spolu s projektom Stratené mesto realizovaným s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, Múzeom židovskej kultúry a bratislavským Židovským komunitným múzeom v synagóge na Heydukovej ulici v Bratislave priblíži duchovnú a hmotnú kultúru, holokaust, predmety každodenného života židovskej náboženskej menšiny na Slovensku a doplní tak ponuku zaujímavostí z oblasti židovského kultúrneho dedičstva.

Židovská synagóga v Senci bola postavená v roku 1825 a v roku 1904 ju zrenovovali do súčasnej podoby v secesnom slohu s orientálnymi prvkami. Ako jediná v okolí slúžila židovskej komunite žijúcej v meste. Synagóga svojmu účelu slúžila do roku 1948. Od roku 1953 sa využívala ako sýpka, neskôr ako sklad chemikálií a v zime vianočných stromčekov. V súčasnosti je uzavretá, v zdevastovanom stave a vyžaduje si komplexnú obnovu.