Blindfriendly Pondelok 17. 6. 2019 | Meniny má Adolf Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Stredoškoláci spoznajú návštevou Osvienčimu tragédiu holokaustu

 Pri príležitosti dnešného 72. výročia oslobodenia vyhladzovacieho tábora v poľskom Osvienčime predstavil predseda BSK program Pamätajte!, ktorý je určený študentom stredných škôl. Už v pondelok sa stredoškoláci pôjdu pozrieť priamo na miesto, kde pre zhubnú ideológiu nacizmu o život prišlo viac ako milión ľudí.

 

„Mnoho ľudí rozpráva o zápase s extrémizmom, ale málo sa koná. Tak sme si dovolili zareagovať veľmi promptne a veľmi rýchlo. V pondelok v rámci našich aktivít vypravuje bratislavská župa prvý autobus do Osvienčimu so žiakmi z našich škôl. Je to projekt v ktorom budeme pokračovať počas celého školského roku. To čo nás k tomu primälo je, že praktická skúsenosť, ktorú chceme dožičiť študentom. Aby o témach, o ktorých diskutujú, o extrémizme, fašizme, o našej histórii, mali aj priamy kontakt s touto nešťastnou časťou našej histórie. Aby sa tí, ktorí popierajú, že holokaust existoval, mohli presvedčiť, že niečo podobného má svoje jasné dôkazy. Berieme tam so sebou aj učiteľov histórie zo stredných škôl, aby sa o tejto tragédii dozvedeli aj tí, ktorí tam nebudú. Berieme tam renomovaného človeka z Múzea holokaustu v Seredi. To znamená že človeka, ktorý sa priamo touto históriou zapodieva. My máme tento boj proti extrémizmu vo viacerých líniách,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
Bratislavský samosprávny kraj pokračuje v boji proti extrémizmu a už v pondelok pôjdu na exkurziu do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime prví stredoškolskí študenti.  Keďže cieľom je, aby dostávali informácie už počas cesty, so študentmi pôjde Matej Beránek z Múzea holokaustu v Seredi. Ten im ponúkne výklad dejín v súvislostiach a nie iba ako učebnú látku.
Bratislavský samosprávny kraj už v decembri 2016 predstavil projekt Natálka – projekt proti extrémizmu, na ktorom sa spolupodieľa Slovenské národné divadlo a OZ Living Memory. Toto predstavenie vychádza zo skutočnej udalosti, keď extrémisti v Českej republike vhodili zápalné fľaše do domu rómskej rodiny a vážne zranili dvojročnú Natálku. Súčasťou predstavenia je aj diskusia so študentmi. Už 6. februára sa tak s príbehom ľudskej nenávisti ale aj odvahy, stretnú študenti pezinského Gymnázia, 13. 2. Študenti gymnázia na Pankúchovej v Bratislave, 6. marca zavíta predstavenie do Bratislavy na SPŠ Strojnícku na Fajnorovom nábreží a 13. marca na SOŠ na Ivanskej ceste v Bratislave.
Návšteva vyhladzovacieho tábora Osvienčim je teda ďalšou župnou aktivitou v boji proti extrémizmu. V procese príprav je aj ďalší projekt pre stredné školy „Cesty svedomia národa“. Tie by mali zahŕňať návštevu Múzea holokaustu v Seredi či návštevu obcí Ostrý Grúň a Kľak, kde fašisti 21. januára  1945 zavraždili 148 nevinných obyvateľov, prevažne detí, žien a starcov, a obe obce vypálili.