Blindfriendly Streda 24. 4. 2019 | Meniny má Juraj Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Tradičné pezinské Vinobranie bude plné hudby, jedla a najmä vína

 Tradičné oberačkové slávnosti sa začnú v Pezinku už o dva dni a potrvajú do nedele. Milovníci vína môžu ochutnať čerstvý burčiak, mladé víno, chutné hrozno a potešiť žalúdok husacinou, lokšami, pagáčmi a ďalšími dobrotami. Pripravený je bohatý kultúrny program, vystúpenie kapiel, folklórnych súborov a množstvo sprievodných podujatí. Podujatie vyvrcholí ohňostrojom.

 
„Pezinské Vinobranie je už tradičná akcia, ktorá dokáže pritiahnuť tisíce ľudí. Na jednej strane oslavujú vinári a vinohradníci ukončenie svojej celoročnej namáhavej práce, no je to tiež možnosť, ako sa môže odprezentovať mesto samotné,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Vinobranie slávnostne odštartuje v piatok o 17:00 na tribúne pred zámkom prvým dúškom, fanfárami dychovej hudby Grinavanka a požehnaním úrody. Odtiaľ povedie sprievod po ulici M. R. Štefánika do Mestskej vinotéky na Radničnom námestí. Program bude prebiehať v centrálnej časti Pezinka na dvoch pódiách súčasne – pred zámkom a na Radničnom námestí. V piatok sa návštevníkom predstavia aj mladí speváci – Pezinčania, Čechomor, Vrbovskí víťazi, Corida, Bukasový Masív či Arion. V sobotu predvedú svoje nadanie žiaci zo ZUŠ Pezinok v zložení flautového kvarteta a tiež v ľudovom orchestri. Prídu aj Funny Fellows, Trjof a Mirka Partlová, Jana Kirschner, Kmeťoband, Marcela Molnárová, Lavaganza či Rusínsky folklórny súbor Ruthenia. Večerný program vyvrcholí o 21:00 na Radničnom námestí ohňostrojom. V nedeľu o 11:00 povedie centrom mesta atraktívny alegorický sprievod. Tribúna pred zámkom bude patriť dychovej hudbe, kde sa od 13:00 predstavia Šarfianka, Grinavanka, Májovanka či Považská veselka. Program na Radničnom námestí sa ponesie v duchu šermu, zaspievajú Janko Kulich, Peter Lipa a návštevníkov určite poteší aj temperamentná La Portella latino šou.
 
Sprievodnými podujatiami pezinského vinobrania sú aj tento rok početné výstavy, tematicky ladené najmä na vinohradnícke tradície, a tvorivé dielne pre deti. Súčasťou bude aj 11. ročník súťaže v hasičskom športe o putovný pohár mesta Pezinok a súťaž o najlepší vynikajúci chlieb.
 
Pezinské vinobrania sú oslavou úrody hrozna a holdom ušľachtilému vínu, ktoré pestujú a vyrábajú vinohradníci a vinári na malokarpatských úbočiach. Tradícia organizovania oberačkových slávností v Pezinku sa začala pred 75 rokmi. Od roku 1958 sa konali striedavo so susednou Modrou a od roku 2004 sa vinobrania v Pezinku konajú každý rok.