Blindfriendly Štvrtok 14. 11. 2019 | Meniny má Irma Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Úspešný 8. ročník Dňa otvorených pivníc

Počas uplynulých dní, 16. a 17. novembra, sa na Malokarpatskej vínnej ceste (MVC) uskutočnil už 8. ročník Dňa otvorených pivníc, nad ktorým prevzali záštitu predsedovia Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan a Tibor Mikuš.

 
Aj tento ročník potvrdil, že doterajšia 10 ročná práca Združenia Malokarpatská vínna cesta v tomto smere je jednoznačne opodstatnená a správne nasmerovaná. Dokumentuje to predovšetkým neustále sa zvyšujúci záujem o toto podujatie jednak zo strany návštevníkov, ale aj vinárov. Kým na prvom ročníku v roku 2000 bolo otvorených 17 pivníc, v tomto roku ich už bolo 96. Prvého ročníka Dňa otvorených pivníc sa zúčastnilo 500 platiacich návštevníkov – v tomto roku ich už bolo 3 800. S pribúdajúcimi novootvorenými pivnicami sa zvyšuje dôležitá kultúrno-spoločensko-výchovná hodnota a poslanie tohto podujatia, a to vnímať víno ako fenomén nielen v jeho kvalite, ale aj v zaujímavom a kultúrnom prostredí spolu s gastronomickými pochúťkami, ktoré sa k nemu hodia. Ďalším poslaním je postarať sa i o to, aby sa víno u nás aj naďalej vyrábalo, aby sme ho nepovažovali iba za alkoholický nápoj, ale aj za jednu zo súčastí európskej kultúry. Nezanedbateľné v tomto smere je aj spoznávanie oboch regiónov aj zo strany zahraničia. V tomto roku navštívili MVC silné skupiny návštevníkov z Česka, Poľska, Rakúska, Francúzska a Švédska.
 
Cieľom Dňa otvorených pivníc je upriamiť pozornosť laickej verejnosti na slovenské vína vyznačujúcich sa neustále zvyšujúcou sa kvalitou, ktorá už v ničom nezaostáva za dovozovými vínami, ktoré dnes ponúkajú obchodné potravinové reťazce. Aj vinári vítajú príležitosť predstaviť svoju produkciu širokej verejnosti a súčasne ju návštevníkom podujatia aj predať. Všetkým záujemcom, i tým, na ktorých sa lístky pre veľký záujem tentokrát nedostali, vychádza Združenie MVC v ústrety a už v máji budúceho roka pripravuje akciu Deň otvorených pivníc Sv. Urbana.
 
Na Malokarpatskej vínnej ceste participuje prostredníctvom Malokarpatského osvetového strediska aj Bratislavský samosprávny kraj.