Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V kraji chýbajú lekári špecialisti, župy suplujú úlohu poisťovní

Bratislavský samosprávny kraj opakovane upozorňuje na nedostatok lekárov – špecialistov v regióne. A hoci zdravotné poisťovne garantujú naplnenosť minimálne siete špecialistov zväčša nad sto percent, zúfalí pacienti sa čoraz častejšie obracajú práve na župu, aby im našla odborného lekára.

 
„Opakovane sa stretávame s tým, že vyšší územný celok, odbor zdravotníctvo, začína suplovať funkciu zdravotných poisťovní, čo sa týka poskytovania zdravotnej starostlivosti u špecialistov. Je to dlhodobý problém. Princíp je v tom, že pacient, ktorý hľadá špecialistu, typu diabetológa, gastroenterológa, imunológa, buď vôbec nedostane u takého lekára termín, pretože lekár povie, že má vyčerpané všetky výkony prepísané alebo objednané u zdravotnej poisťovne, alebo mu povie, že ho vôbec neošetrí, alebo mu dá termín o dva mesiace, o tri mesiace, o štyri mesiace,“ priblížil lekár samosprávneho kraja MUDr. Valerián Potičný, MPH. Zároveň zdôraznil, že je povinnosťou zdravotných poisťovní zabezpečiť svojim poistencom, ktorí platia zdravotné odvody, špecialistu.
 
„My nemôžeme fungovať ako call centrum pre jednotlivé poisťovne. Realita je naozaj taká, že keď vám vyjde 5 geriatrov na celý kraj a zároveň tých päť geriatrov je umiestnených v ružinovskej nemocnici, tak asi tá sieť nie je dosť dobre definovaná,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Najviac lekárov špecialistov chýba priamo v Bratislave v odboroch ortopédia, endokrinológovia, onkológovia a diabetológovia. V okresoch Pezinok a Senec chýbajú onkológovia, imunológovia a internisti. Problémom sú aj všeobecní lekári a pediatri odchádzajúci do dôchodku, ktorých nemá kto nahradiť.
 
Aj napriek deklarovanej viac ako stopercentnej naplnenosti minimálnej siete lekárov, ktorou sa poisťovne prezentujú, je v bratislavskom regióne pre pacientov stále problém zohnať lekára – špecialistu. Minimálna sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorú stanovuje Ministerstvo zdravotníctva nariadením 640/2008 Z.z., je naplnená, no problémom sú nejasné pravidlá o umiestnení ambulancií. Minimálna sieť lekárov totiž lekárom  neurčuje miesto pôsobiska. Môže sa tak pokojne stať, že lekárov je dostatok, no všetci sídlia v jednej budove. „Minimálnu sieť lekárov, teda počet špecialistov na jednotlivý kraj určuje ministerstvo zdravotníctva. Väčšinou sa stáva, že to naplnenie je také, ako je to predpísané. Problémom však je, že do tejto siete sa zarátavajú aj špecialisti, ktorí pracujú v nemocniciach a primárne sa venujú hospitalizovaným pacientom. To znamená, že napĺňajú tú minimálnu sieť, avšak tých lekárov špecialistov, ktorí sú priamo v teréne, tých je potom menej,“ dodal Valerián Potičný.