Blindfriendly Pondelok 14. 10. 2019 | Meniny má Boris Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V sídle BSK sa dnes stretli desiatky darcov krvi

Mnohí z nich si túto skúsenosť odkrútili po prvýkrát. Prvodarcom bol dnes aj herec a zabávač Ivan „Tuli“ Vojtek či Matej Zagrapan zo Stredoškolského parlamentu pri BSK. Medzi darcami nechýbal ani predseda BSK Vladimír Bajan.

 
„Moja krv je určite modrá, ale snáď aj takú raz niekto bude potrebovať,“ konštatoval s humorom jemu vlastným Tuli Vojtek. Matej pristúpil k svojmu prvému darcovstvu o niečo vážnejšie. „Neváhal som, i keď má trochu aj obavy, ale verím, že to dobre dopadne,“ povedal pri vstupnej prehliadke. A prisľúbil, že nabudúce zmobilizuje aj svojich kamarátov.
Mobilné odbery krvi organizuje Národná transfúzna služba SR (NTS) takmer každý deň. Iniciatívu BSK privítali aj preto, že v pomere k celkovému počtu pracovníkov sa našlo veľmi veľa tých, ktorí chcú a môžu krv darovať. A prišli nielen zamestnanci úradu, ale aj niektorých sociálnych zariadení – napr. riaditeľka DSS K. Matulaya Edita Kruzslikova či riaditeľka Magdaléna Miháliková z DSS Rozsutec a viaceré ich kolegyne a kolegovia z ďalších sociálnych zariadení. Pri svojej práci sa stretávajú často s pocitom, že chcú pomôcť, preto aj odber krvi bol pre nich samozrejmosťou. MUDr. Daniela Rozembergová z oddelenia zdravotníctva BSK mala celú akciu zdarne pod palcom.
Už o 10,00 hodine mali pracovníčky Národnej transfúznej služby za sebou vyše dvadsať odberov. Darovať krv prišli i ľudia, ktorí sa o tomto odbere dozvedeli z médií či webportálu BSK. Jeden mladý muž sa priznal, že je to preňho prvýkrát a uvítal, že nemusí navštíviť nemocnicu. „Sme milo prekvapení vysokým záujmom, ktorý dokázala vyvolať táto iniciatíva pána Bajana a BSK. Je tu veľa prvodarcov, to sa cení, takže akcia má určite zmysel,“ skonštatovala popri meraní tlaku darcom MUDr. Klára Sviteková, poverená výkonom funkcie vedúceho lekára NTS v Ružinove. Ako dodala v rozhovore s predsedom BSK Vladimírom Bajanom, podstatné je však aj prvodarcov udržať. „Darovať krv jednorazovo je síce užitočné, ale spolu s pani doktorkou sme sa dohodli aj na pravidelných mobilných odberoch u nás. Rovnako špekulujeme aj so stredoškolákmi, ako darcovstvom motivovať maturantov. Ale o tom až nabudúce,“ pousmial sa Bajan.
 
Pred darovaním krvi by darca mal piť veľa tekutín (voda, čaj), nemal by prísť nalačno, odporúča sa ľahká beztuková strana, nie však mliečne výrobky. Darca má mať zo sebou aj svoje osobné doklady.