Blindfriendly Pondelok 9. 12. 2019 | Meniny má Izabela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V sobotu sa budú v Pezinku páliť Jánske ohne

 V Pezinku sa bude konať už druhý ročník osláv sv. Jána. Podujatie s názvom Pálenie Jánskych ohňov sa uskutoční v sobotu 23. júna od 19:00 do 24:00 na lúke pri hasičoch – na Hasičskej ulici. Bratislavský samosprávny kraj a Malokarpatské múzeum v Pezinku organizujú akciu v spolupráci s OZ Museum Vinorum a Mestom Pezinok.

 
„Cieľom podujatia je oživenie tradície pálenia ohňov pri príležitosti sviatku Jána. V tradičnej kultúre sa tým oslavoval letný slnovrat a v kresťanskej kultúre takto spomínali na svätca Jána Krstiteľa,“ priblížil župan Pavol Frešo.
 
V tradičných kultúrach boli základnou zložkou sviatku oheň, voda a zeleň. Významnú úlohu zohrávali spoločné hostiny a hry. Zvyky slúžili na odohnanie zlých síl, víťazstva jari nad zimou a ochránenie úrody pred búrkami či ľadovcom.
 
Program akcie tvorí vystúpenie Ľudovej hudby Matúša Kyseľa, ohňová show tanečnej skupiny Festum Aeternum z Bratislavy a Gajdošského komanda. Návštevníci budú mať možnosť hľadať zázračný poklad, nechať sa opantať veštbami, súťažiť a poddať sa kúzlu tejto magickej noci.
 
Účastníci majú možnosť zapojiť sa do súťaže o najzaujímavejšiu fotografiu z podujatia, súťaž bude prebiehať od 25. júna do 30. júla. Spomedzi všetkých vyberie tím organizátorov troch víťazov, ktorí dostanú hodnotné ceny. Fotografie treba zasielať na adresu palenieohnov@gmail.com.
 
Podujatie technicky zabezpečujú OR Hasičského a záchranného zboru MV SR a OZ Dobrovoľný hasičský zbor Pezinok. Do akcie sa zapoja aj ďalšie inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK - Malokarpatská knižnica v Pezinku, Obchodná akadémia Pezinok a Pedagogická a kultúrna akadémia v Modre. Akciu podporili aj Lesy Slovenskej Republiky, IRI Agroforest a.s., Marius Pedersen a.s., firma not korp s.r.o. a vinárstvo Vinkor. Informácie je možné nájsť aj na www.muzeumpezinok.sk .