Blindfriendly Štvrtok 12. 12. 2019 | Meniny má Otília Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V Trnave rokovali predsedovia krajov z celého Slovenska

 Na Úrade Trnavského samosprávneho kraja sa v dňoch 25. a 26. marca konalo dvojdňové zasadnutie Združenia samosprávnych krajov SK8. Stretli sa na ňom predsedovia všetkých ôsmich vyšších územných celkov. Zároveň sa konalo rokovanie riaditeľov samosprávnych krajov.

 

Hlavnou témou stretnutia županov boli financie a hlavne výpadok príjmu z daní fyzických osôb, ktorý iba za prvé tri mesiace roku 2010 pre všetky vyššie územné celky (VÚC) predstavuje už viac ako 33 miliónov eur. Každému VÚC chýba 27 percent predpokladaného objemu týchto financií, čo samosprávy hodnotia ako vážny problém. Výpadok podľa všetkého výrazne ovplyvní ich kapitálové výdavky.
Na zasadnutí informoval predseda TSK Tibor Mikuš ostatných županov o výsledkoch rokovania s predsedom vlády SR Róbertom Ficom. Vláda SR uvoľnila 6,4 milióna eur na riešenie negatívnych dopadov zákona o sociálnych službách pre jednotlivé samosprávne kraje. Župani poverili Zdenka Trebuľu, predsedu KSK, aby rokoval s ministerskou práce, sociálnych vecí a rodiny Vierou Tomanovou o uvoľnení týchto finančných prostriedkov pre jednotlivé samosprávne kraje.
„Keď vám chýba v rozpočte každé štvrté euro, tak to už nie je iba o uťahovaní opaskov, ale o hľadaní systémového riešenia," povedal na stretnutí s novinármi predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Členovia SK8, predsedovia VÚC, preto z Trnavy adresovali spoločný list premiérovi Robertovi Ficovi. Ako uviedol predseda SK8 Tibor Mikuš, VÚC majú predstavu o spravodlivejšom rozdelení dane, kedy z celkového vybraného objemu dostávajú VÚC 22 percent, 60 percent je určených samosprávam a 6,2 percenta zostáva ako rezerva vlády. „Tento model sa ukazuje ako nevhodný, chceme, aby rezerva vlády nebola v takejto výške," povedal Frešo. Dodal, že deficit siaha krajom na originálne kompetencie, ktoré musia zo zákona realizovať. Podľa jeho vyjadrenia býva v takýchto situáciách riešením buď žiadosť o jednorazovú dotáciu alebo o systémovú zmenu. SK8 je za druhý variant.