Blindfriendly Utorok 20. 8. 2019 | Meniny má Anabela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Víkend sa ponesie v znamení výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu

Posledný aprílový víkend sa ponesie v duchu Národnej slávnosti na Devíne 2013 – oslavy 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a 150. výročia založenia Matice slovenskej. Slávnosť organizuje Dom Matice slovenskej v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom.

 
„Myslím si, že aj v dnešnej dobe treba dávať dôraz nielen na to, čo žijeme tu a teraz, nielen na to, čo bude v budúcnosti, ale treba sa pozrieť aj na to, kam siahajú naše korene,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
 
„Devín je s našou históriu spätý tak ako zrejme žiadne iné miesto. Bol tam Konštantín a Metod, bol tam Bernolák, keď pracoval na slovenčine, a boli tam aj Štúrovci,“ povedal predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.
 
Národná slávnosť sa začne v sobotu o pol jedenástej v Kostole sv. Kríža na Devíne. Spievať bude Gréckokatolícky katedrálny zbor Kyrillomethodeon, zarecituje M. Kotorová. Slávnosť bude pokračovať svätou liturgiou, ktorú budú celebrovať prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak a bratislavský eparchiálny biskup Mons. Peter Rusnák. Nasledovať bude kladenie vencov k súsošiu sv. Cyrila a Metoda a k pamätnej tabuli Antona Bernoláka.
 
Sobotné oslavy budú pokračovať na námestí pred kostolom. Pripravená je prehliadka folklórnych súborov, ukážky ľudových remesiel. O pol štvrtej bude program pokračovať pochodom na Devínsky hrad a o štvrtej bude priamo na hrade Devín vzdaná pocta Cyrilovi a Metodovi. V sobotu program vyvrcholí dramatickým pásmom o solúnskych bratoch „Dúšok živej vody“.
Celú národnú slávnosť uzavrie v nedeľu ekumenická bohoslužba na oslavu vierozvestcov, ktorá bude slávená v Kostole sv. Kríža v Devíne.