Blindfriendly Pondelok 17. 6. 2019 | Meniny má Adolf Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

„Vráťme knihy do škôl“ pozná svojich víťazov

 V utorok ôsmeho apríla sa na Gymnáziu Ladislava Novomeského vyhlasovali výsledky stredoškolskej súťaže „Vráťme knihy do škôl“. Ceny víťazom odovzdal župan Pavol Frešo.

 

„Keď sme túto súťaž organizovali pred troma rokmi, bol to prvý ročník a prišlo nám asi 700 esejí. O dva roky neskôr, čiže v treťom ročníku to už bolo 2 700. Svedčí to o zvýšenej motivácií detí čítať knihy,“ pochválil sa úspechom projektu „Vráťme knihy do škôl“ riaditeľ Odboru komunikácie a propagácie BSK Peter Húska.

Do tretieho ročníka stredoškolskej súťaže „Vráťme knihy do škôl“ bolo tento rok doručených až 2 746 príspevkov. Od študentov z Bratislavského samosprávneho kraja prišla tretina príspevkov, čiže 837 esejí. Tohtoročnou novinkou bola aj súťažná kategória o najaktívnejšiu školu, teda o školu, z ktorej sa zapojilo najviac študentov. V prvej trojke sa umiestili aj dve župné školy, na prvom mieste Gymnázium Grösslingová a na treťom mieste Gymnázium pre mimoriadne nadané deti. Celkovo sa do súťaže zapojilo 267 škôl.

Výhercami hlavných cien, ktoré do súťaže venoval Bratislavský samosprávny kraj, piatich elektronických čítačiek sú Simona Ondrusková z Považskej Bystrice, Andrea Kotlárová z Hnúšte, Flávia Csikyová z Bratislavy, Terézia Marcineková z Bratislavy a Patrícia Danišová z Pedagogickej a sociálnej akadémie blahoslavenej Laury v Trnave. Výhercami kategórie Knižný anjel, v ktorej mohol každý študent navrhnúť svojho knižného anjela, či už učiteľa alebo knihovníka, ktorý aktívne podporuje čítanie u mládeže, sa stali pani profesorka Krajčovičová z Gymnázium Hlinská zo Žiliny, pán profesor Šujak z Gymnázia v Považskej Bystrici a pani profesorka Gašparová zo Spojenej školy v Šali.

„Čítanie kníh má hlbokú tradíciu, vzdelanosť sa vždy odovzdávala v knihách a aj v tejto elektronickej dobe sa čítanie kníh nedá nahradiť čítaním krátkych článkov alebo len nejakých flashovitých správ,“ zhodnotil na záver predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo budúcnosť kníh.

,,Sme veľmi radi, že sme sa do tohto projektu mohli zapojiť. Čítanie, predovšetkým čítanie s porozumením považujeme za hlavný predpoklad vzdelaného človeka. Odborné nakladateľstvo Raabe sa snaží spájať a podporovať také projekty, ktorých cieľom je kvalitné vzdelávanie,“ doplnila riaditeľka Raabe Slovensko Monika Oravská.

Hlavným organizátorom súťaže „Vráťme knihy do škôl“ je internetové kníhkupectvo ABC knihy.sk. Partnermi podujatia sú Bratislavský samosprávny kraj, vydavateľstvo IKAR a vydavateľstvo Raabe.