Blindfriendly  8. 12. 2019 | Meniny má Marína Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Výročie narodenia Juraja Fándlyho si v Doľanoch pripomenul župan Frešo

 Spomienkovými slávnosťami si obyvatelia regiónu obcí Častá, Doľany a Naháč pripomenuli jubilejné 260. výročie narodenia Juraja Fándlyho. Na podujatí sa zúčastnil aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

 

Podľa župana Freša bol Juraj Fándly významnou osobnosť bratislavskej župy. „Dávame však prísľub, že na budúci rok v marci, keď bude 200. výročie jeho smrti, v spolupráci s miestnou samosprávou, združením Červenokamenské panstvo, ale aj s ľuďmi zo širokého okolia, prídeme sem opäť a uctíme si túto osobnosť celožupnými slávnosťami,“ povedal Frešo.

Okrúhle 260. výročie narodenia významného národného buditeľa, príslušníka skupiny bernolákovcov, spisovateľa a autora prvého veľkého diela v bernolákovčine, katolíckeho kňaza Juraja Fándlyho si jeho rodáci pripomenuli putovaním po miestach kde žil a tvoril Fándly. Na jednotlivých zastávkach odzneli úryvky z jeho tvorby, účastníci spomienkovej slávnosti sa dozvedeli aj o jeho živote a literárnej činnosti. Na záver, na dvore jeho bývalej fary v Naháči, zasadili "Fándlyho jabloň".

„Župa svojou činnosťou priamo v území, priamo medzi ľuďmi nadväzuje na tradície vlastenectva a buditeľstva, ktoré nám zanechal aj Juraj Fándly,“ dodal Frešo. Spomienkovú slávnosť pri príležitosti 260. výročia narodenia Juraja Fándlyho zorganizovalo OZ Červenokamenské panstvo a Múzeum Ľ. Štúra v Modre.