Blindfriendly Sobota 22. 2. 2020 | Meniny má Etela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Vyššie územné celky by sa podľa Freša mali vrátiť k označeniu župa a župan

 Samosprávne kraje by sa pri svojom označovaní mali vrátiť k označeniu župa a predsedovia vyšších územných celkov k pojmu župan. Na konferencii Kultúrne dedičstvo a hospodárstvo to dnes vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo.

 
Sú to praslovanské označenia a treba sa k nim hlásiť. Používali sa aj za prvej Československej republiky a ľudia používajú v hovorovej reči tieto pojmy dodnes,“ povedal. Na konferencii, ktorá sa konala v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2010, ďalej Frešo zdôraznil dôležitosť histórie a tradícií, čo bol podľa jeho slov aj dôvod, že sa vedenie kraja rozhodlo používať historický erb aj ako svoje logo.
 
V druhej časti hovoril predseda BSK o tom, ako prakticky chce  tento pilier posilňovať. Tento rok v rámci dotačného systému podporil BSK projekty na záchranu alebo obnovu duchovných – cirkevných pamiatok ako je kostol Sv. Štefana v Štefanovej, kostolík Sv. Leonarda v Doľanoch, rímskokatolícky farský kostol v Senci, ale aj zveľaďovanie seneckého múzea. „Do budúcnosti plánujeme vytvoriť grantové schémy na podporu obnovy kultúrnych pamiatok v kraji, či podpory kultúrnych akcií ako sú napríklad oslavy Panstva Červený Kameň, chceme v budúcnosti pripraviť aj Dni Bratislavskej župy, ktoré by bolo istým prezentačným fórom pre naše mikroregióny ako aj partnerské zahraničné župy,“ doplnil Frešo. BSK sa pritom bude snažiť využiť prostriedky z EÚ a to najmä na záchranu pamiatok ako je napr. Kupeczkého dom v Pezinku a poskytnúť túto podporu ohľadne EU našim obciam a mestám. BSK sa tiež podľa Freša bude snažiť do vyučovania stredných škôl zaviesť aj doplnkový nadstavbový predmet v primeranom rozsahu o dejinách Bratislavského kraja. „Som si istý, že toto kultúrne a historické dedičstvo je osadené v prostredí, ktoré z neho robí atraktívnu turistickú destináciu. Chcem aby Bratislavčania trávili čo najviac víkendov vo svojom kraji, pretože toho, čo sa tu dá vidieť a zažiť, je skutočne mnoho,“ uzavrel.
 
Na konferencii vystúpili so svojimi prejavmi napríklad Daniel Hupko z Historického ústavu SAV, ktorý hovoril o význame a dedičstve Palfiovcov na území BSK, riaditeľ Slovenského národného archívu Radoslav Ragač, ale aj významní hostia z Rakúska. O možnostiach čerpania eurofondov pri ochrane a rozvoji kultúrneho dedičstva informovala prítomných starostov riaditeľka odboru Stratégie a projektového riadenia Barbora Lukáčová. V závere vystúpil so svojim prejavom Vízia kultúrneho kraja predseda komisie kultúry a ochrany historických pamiatok Ladislav Snopko.