Blindfriendly  17. 11. 2019 | Meniny má Klaudia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Výstava V4 v Bruseli

Výstava 56 sídelných miest regiónoch krajín Vyšehradského spolku, ktorá sa konala v dňoch 14. – 18. apríla 2008 sa v Bruseli vo Výbore regiónov zožala úspech. Jej iniciátorom bol Bratislavský samosprávny kraj a autor publikácie „V4 Regióny a ich sídelné mestá“ a zároveň poslanec BSK Ladislav Snopko.

 
Výstava pozostávala z prezentácie fotografií a textov o jednotlivých regiónoch a návštevníkom sprostredkovala informácie o geografickom, historickom, kultúrnom pozadí a turistických atrakciách každého z nich. Uskutočnila sa vďaka úzkej spolupráci predstaviteľov každého regiónu. Jej cieľom bolo oboznámenie zástupcov členských štátov Európskej únie v rámci jej inštitúcií v Bruseli o reáliách nových členských štátov EÚ v Strednej Európe, ako aj lobing za presadzovanie spolupráce a vyjadrenia blízkosti regiónov krajín V4. Návštevníkom mala tiež ponúknuť čo najpresnejšie informácie o regiónoch a inšpirovať jej účastníkov k návšteve toho ktorého regiónu. Vernisáž výstavy spojená s recepciou sa konala vo štvrtok 17. apríla aj za účasti predsedu BSK Vladimíra Bajana, príhovor mal aj Petr Osvald, 1. viceprezident Komisie COTER, Výbor regiónov EÚ. Vernisáže sa zúčastnilo viacero významných osobností európskych inštitúcií, veľvyslanci stálych zastúpení pri EÚ, predstavitelia regionálnych zastúpení atď.
 
Reedícia publikácie Ladislava Snopka V4 Regióny a ich sídelné mestá vyšla tentokrát v angličtine, nemčine, francúzštine, španielčine a taliančine. Preklad textov sa podaril aj vďaka úspešnej spolupráci študentov Gymnázia na Pankúchovej ulici v Bratislave, ktorej zriaďovateľom je BSK. Gymnazisti pod odborným dohľadom profesorky Evy Kuštekovej a lektora francúzskeho jazyka Arnauda Segretaina preložili texty do francúzskeho jazyka. BSK im za ich prístup a prácu umožnil zúčastniť sa priamo na výstave vo Výbore regiónov v Bruseli. „Som presvedčený, že táto forma kooperácie regionálnej samosprávy a našich stredných škôl má svoje opodstatnenie, je vhodným spôsobom ako zatraktívniť naše aktivity aj pre mladých a preto má podľa mňa budúcnosť.“ povedal predseda BSK V. Bajan.
 

Výstava už bola prezentovaná v roku 2007, kedy putovala v Poľsku (Krakowe, Novom Saci, Waršave), v Česku (Brne, Hradci Králové, Plzni), v Maďarsku (Sopron, Győr, Szombathely), na Slovensku (Nitra, Banská Bystrica, Košice, Prešov). Zastúpenie BSK v Bruseli v spolupráci s Výborom regiónov chcú úspech výstavy zopakovať aj v Bruseli. Ambíciou autorov projektu je putovať s výstavou v ďalších európskych mestách.

Súvisiace dokumenty