Blindfriendly Pondelok 24. 2. 2020 | Meniny má Matej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Zamestnancov Bratislavského kraja vyškolia odborníci z Bruselu

 Vybraných pracovníkov Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) vyškolia odborníci z Bruselu. Školenie so školiteľmi zo Združenia regiónov Európy (AER) sa uskutoční budúci rok v Bratislave, v treťom januárovom týždni.

 

„Berieme to ako ďalší krok v našom zápase, aby sme v ďalšom programovom období boli poberateľmi eurofondov, aby sme tento nespravodlivý, diskriminačný stav, ktorý dnes vládne v oblasti eurofondov, zvrátili,“ uviedol predseda kraja Pavol Frešo. Na spolupráci sa dohodol s generálnym tajomníkom Združenia európskych regiónov (AER) Klausom Klippom. Školiť budú v oblasti eurofonov aj práce s európskymi inštitúciami. 

Župan Frešo hovoril s Klippom o tom, ako môže kraj zlepšiť spoluprácu so združením európskych regiónov, či ako sa zapojiť do tvorby európskych politík a efektnejšie tvoriť regionálne politiky. Diskutovali aj o vytvorení zamestnanosti podporou malých a stredných podnikateľov. Klipp poukázal aj na to, že Slovensko čerpá percentuálne najmenej peňazí spomedzi krajín, ktoré fondy čerpať môžu. Informoval aj o štúdii, ktorú vypracovalo AER, kde sledovali spojitosť medzi decentralizáciou v krajine a ekonomickým rozvojom. „Švajčiarsko je najviac decentralizované a má najsilnejší ekonomický rast. Slovensko je na konci,“ povedal Klipp.

Frešo to pripisuje najmä tomu, že rozhodovaciu úlohu majú centrálne rezorty v Bratislave a nie jednotlivé krajské samosprávy, ktoré lepšie vedia, čo potrebujú. Zlepšilo by sa to podľa neho posilnením úloh krajov, ktoré by mali byť riadiacimi orgánmi. Župan zároveň poukázal na dôležitosť toho, aby mal Bratislavský kraj svoje zastúpenie priamo v Bruseli. „Bruselskú kanceláriu bratislavskej župy vnímame ako dôležitý prvok nášho zápasu za eurofondy pre Bratislavský kraj. A v tomto zmysle nielenže bude zachovaná, ale zvažujeme aj jej rozšírenie,“ uzavrel Frešo.