Blindfriendly  15. 9. 2019 | Meniny má Jolana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Zániku osemročných gymnázií zabráni len legislatívna zmena

V Bratislavskom kraji majú o štúdium na osemročných gymnáziách záujem mnohé deti. V školskom roku 2013/2014 sa ich na osemročné gymnáziá prihlásilo vyše 900, z nich bolo vybratých 300 detí. Pri dodržaní päťpercentného kvóra by ale šancu študovať na osemročnom gymnáziu dostalo len 88 žiakov. Pre gymnáziá by to bolo likvidačné.

 
„Dlhodobo presadzujeme, aby existovala jedna zrozumiteľná skúška, ktorá určí, kto môže a nemôže ísť na osemročné gymnázium,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo. Byrokratický predpis je podľa predsedu BSK obmedzujúci a zabráni talentovaným žiakom študovať na gymnáziách. „Tento problém je suverénne najvypuklejší v rámci Bratislavskej župy,“ myslí si Pavol Frešo. Ako bratislavský župan dodal, minister školstva buď iniciatívne posunie účinnosť školského zákona a umožní tým spravodlivý výber žiakov, alebo Pavol Frešo ako poslanec NR SR podá pozmeňovací návrh, aby päťpercentné kvórum neplatilo. Ministra školstva predseda BSK požiadal listom o stretnutie a o možnosť vysvetliť situáciu v Bratislavskom kraji.
 
Podpredsedníčka BSK Gabriella Németh upozorňuje, že hrozba sa netýka len Bratislavy, ale aj okresných miest Malacky a Senec: „Podľa rozpisu okresného úradu by mohlo byť v Malackách aj v Senci prijatých po osem žiakov, čo je pri normatívnom financovaní na žiaka pre školy neutiahnuteľné.“ Osem žiakov nespĺňa minimálny počet žiakov v triede a deti by tak stratili možnosť študovať v iných okresných mestách ako v Bratislave.