Blindfriendly  16. 2. 2020 | Meniny má Ida Liana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Zmeny organizácie LSPP v Senci sú nevyhnutné

Bratislavský samosprávny kraj od 1. októbra pristúpil k zmene organizácie Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) v okrese Senec. Hľadá tak riešenie ako zabezpečiť poskytovanie kvalitnej i komplexnej zdravotnej starostlivosti. K zmenám kraj pristúpil po niekoľkomesačných prípravách, analýzach a vyhodnocovaní a po rokovaniach s primátorom mesta Senec pánom Karolom Kválom, o zmenách boli informovaní aj starostovia príslušných obcí.

 
Kraj tým reagoval na vzniknutú situáciu a na zreteli mal pri tom tak prácu lekárov ako i potreby pacientov. V okrese Senec bolo totiž nedostatok lekárov, ktorí navyše za poskytovanie nepretržitej lekárskej služby prvej pomoci neboli adekvátne finančné ohodnotení. Takmer polovica územia seneckého okresu už navyše pred týmto zásahom patrila pod Bratislavu a aj preto nepretržitú LSPP využívalo málo ľudí.
V praxi to znamená, že oproti pôvodnej ambulantnej LSPP, ktorá fungovala v čase od 16,00 – 22,00 hod., sú v súčasnosti predĺžené ordinačné hodiny praktických lekárov do 18,00 hod. – a tí musia akútny prípad prijať – a návštevná LSPP, ktorá doposiaľ fungovala až od 22,00 hod., je teraz k dispozícii už od 18,00 hod. až do 6,00 hod. ráno. Takže vo svojej podstate sa pre pacientov toho veľa nezmenilo a zdravotná starostlivosť je adekvátne zabezpečená.
Samozrejme ani toto nie je dogma, ktorá sa preverením v praxi nedá zmeniť. Kraj však nemal na výber – ak by sme ponechali organizáciu LSPP nezmenenú, v blízkej budúcnosti by mohlo prísť k jej kolapsu.
Problémom, ktorý musí kraj riešiť v súvislosti s pohotovostnou službou ale ktorý však sám nevie ovplyvniť, je predovšetkým počet lekárov, ich nízke ohodnotenie, ale aj často otázny prístup zdravotných poisťovní. V takto nastavenom prostredí je zmena organizácie LSPP tak, ako je nastavená, jediným možným – i keď vieme že nie ideálnym - riešením.