Blindfriendly Pondelok 24. 2. 2020 | Meniny má Matej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Župan Frešo vyzval odborárov, aby odvolali štrajk

 Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo vyzval odborárov, aby odvolali štrajk. „Náš prepravca má dlhodobú zmluvu do roku 2017 a jeho zamestnanci ako jedni z mála v čase krízy majú ten luxus, že majú garantovanú prácu, tak naozaj nechápeme, prečo je tu hrozba ostrým štrajkom,“ uviedol župan na dnešnom brífingu po stretnutí s generálnym riaditeľom Slovak Lines, a.s., Petrom Sádovským a šéfom bratislavských odborov Jozefom Lackom.

 

Podľa Freša je ostrý štrajk v čase krízy grécka cesta. „Pre mňa ostrý štrajk v čase krízy, keď všetci tu máme krízu a uskromňujeme sa, znamená, že je tu istá skupina, ktorá sa rozhodla túto krízu zneužiť a naozaj si vydobyť svoje výhody,“ poznamenal župan.

Hrozba ostrým štrajkom si podľa Freša berie ako rukojemníkov obyvateľov Bratislavského kraja a ohrozuje zamestnania mnoho desiatok tisíc ľudí, ktorí sa dopravujú do práce prostredníctvom regionálneho prepravcu. „S tým ja ako župan nemôžem súhlasiť. V tomto zmysle som adresoval jasnú výzvu dopravcovi a jeho odborárom, aby túto výzvu stiahli,“ povedal predseda. S odborármi a prepravcom sa má v súvislosti s plánovaným štrajkom opäť stretnúť v utorok 1. júna.

Lacko tvrdí, že ak nebudú podpísané dohody so všetkými županmi, štrajk odvolaný nebude. Štrajkovať budú v tých krajoch, kde nebude podpísaná dohoda, v ostatných bude solidárny štrajk. Tzn. že jazdiť sa bude, vodiči však budú vo vestách sympatizovať s tými, ktorí budú štrajkovať. Ak odborári štrajk odvolajú, je predseda kraja ochotný rokovať o zľavách pre zamestnancov. „Ale nie luxusné zľavy pre platených úradníkov a odborárskych bossov,“ vyhlásil Frešo. Zároveň doplnil, že keby nebola štrajková hrozba a rukojemnícka dráma, v ktorej obyvatelia regiónu hrajú hlavnú úlohu a vo veľmi negatívnom svetle, tak je to vec, o ktorej sa dá s istou mierou pochopenia jednať. Sadovskému sa podmienky kraja zdajú logické, podľa neho ich treba rozobrať do detailov a potom sa uvidí, čo v tých zľavách zahrnuté bude a čo nie.