Blindfriendly Utorok 25. 2. 2020 | Meniny má Frederik Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bernolákovo a Novú Dedinku spojí cyklotrasa

 Bernolákovo a Novú Dedinku spojí cyklotrasa, ktorá bude viesť prevažne popri toku Čierna voda. S jej výstavbou začali koncom minulého roka, cyklisti ju budú môcť využívať od októbra. Financovaná je z eurofondov. Priebeh výstavby bol dnes v rámci župného štvrtka skontrolovať predseda BSK Pavol Frešo spolu so starostkou Novej Dedinky Violou Takáčovou.

 
Cyklotrasa je súčasťou trasy Senecká cyklomagistrála, nadväzovať bude na už existujúcu cyklistickú trasu medzi Bernolákovom a Ivankou pri Dunaji, z Bernolákova bude navyše táto cyklomagistrála napojená na cyklotrasu do Pezinka Obe tieto trasy sú vďaka svojej polohe v blízkosti Bratislavy a hraníc s Rakúskom, Maďarskom a Českou republikou využívané cyklistami z viacerých priľahlých regiónov. „Vďaka celému projektu sa výrazne zvýši bezpečnosť cyklistov. Obyvatelia obcí tak majú možnosť alternatívnej dopravy v rámci každodenného dochádzania za prácou a tiež možnosť aktívne tráviť svoj voľný čas. Verím, že trasa bude aj medzinárodne vyhľadávaným miestom pre cykloturistiku,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Ako zároveň doplnil, budovanie cyklotrás patrí medzi priority Bratislavského kraja, o ich rozvoji v rámci regiónu hovorili tento týždeň aj so starostami.
 
Celková dĺžka cyklotrasy bude 4,363 km. „Začínať bude pri lávke cez tok Čierna voda v centre Bernolákova, povedie popri toku okrajom obytnej zóny, ďalej cez extravilán obcí Bernolákovo a Nová Dedinka. V Novej Dedinke bude viesť cez obytnú radovú zástavbu po most cez Čiernu vodu,“ priblížila starostka Novej Dedinky Viola Takáčová. Celá Senecká cyklomagistrála je súčasťou dokumentu Cyklotrasy bez hraníc patriaceho do Koncepcie rozvoja cyklotrás v BSK. Projekt sa realizuje cez Operačný program Bratislavský kraj, celkové náklady na vybudovanie tohto cyklistického úseku vrátane obslužnej a príjazdovej infraštruktúry predstavujú 784 716 €. Investorom je Združenie obcí Bernolákovo-Ivanka pri Dunaji na vybudovanie cyklistického chodníka. Celková dĺžka cyklotrasy z Hamuliakova do Senca je takmer 38 km. Patrí k hlavným cyklotrasám v oblasti Podunajska, napája oblasť na najznámejšiu a najfrekventovanejšiu cyklistickú cestu v Európe - "Dunajskú cyklistickú cestu" (Eurovello 6 - z Čierneho lesa v Nemecku k Čiernemu moru v Rumunsku), ktorej celková dĺžka je 4 448 km.
 
O rozvoji cyklotrás v BSK, resp. o prepojení Bratislavy s Trnavou tematickou cyklotrasou, hovorili zástupcovia župy aj so starostami obcí nachádzajúcich sa v oblasti MVC. „Okolie Malých Karpát je známa vinohradnícka oblasť s množstvom nádherných prírodných scenérií a vinohradov, ktoré by sme radi sprostredkovali obyvateľom a návštevníkom kraja prostredníctvom cyklovýletov,“ priblížil Pavol Frešo. Na realizáciu vinohradníckej cyklocesty chce BSK hľadať externé zdroje aj v programovom období 2014 – 2020.