Blindfriendly  16. 2. 2020 | Meniny má Ida Liana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavská župa chce rozvíjať spoluprácu s Rakúskom

 Rozvíjať hospodárske, spoločenské a kultúrne vzťahy chce Bratislavská župa s Rakúskom. Zhodli sa na tom predseda BSK Pavol Frešo a nový rakúsky veľvyslanec J.E. Helfried Carl na prvom spoločnom stretnutí. Obaja predstavitelia deklarovali, že nakoľko Slovensko a Rakúsko sú najbližší susedia a obe krajiny majú dávne historické spoločné tradície, prioritou oboch strán je budovať vzájomné vzťahy.

 
„Tradičné vzťahy boli, žiaľ, prerušené totalitným režimom po druhej svetovej vojne a až po páde železnej opony sme začali  opätovne budovať svoje vzájomne vzťahy. Musíme pracovať na tom, aby aj tie ľudské bariéry boli zrušené a aby sa už nikdy žiadne bariéry neopakovali,“ poznamenal Pavol Frešo.
 
Na stretnutí hovorili o dopravnej infraštruktúre ale aj o úspešných projektoch, ktoré sa podarilo zrealizovať v rámci cezhraničnej spolupráce, najvýznamnejším takýmto projektom je cykolomost vedúci z Devínskej Novej Vsi do Schlosshofu. Ďalším spoločným projektom je most medzi Záhorskou Vsou a Angernom. Okrem toho neformálne spolupracujú obce v prihraničných oblastiach Slovenska a Rakúska, ale aj vinári na vínnych cestách. 
 
Dotkli sa aj témy zásobovania vodou, kde si vie veľvyslanec tiež predstaviť spoluprácu. Ako príklad uviedol spoluprácu Burgenlandu a Sopronu, kde majú dohodu o krízovom zásobovaní vodou. V oblasti kultúry ponúkol súčinnosť aj cez Rakúske kultúrne fórum so sídlom v budove rakúskeho veľvyslanectva v Bratislave.