Blindfriendly Štvrtok 23. 1. 2020 | Meniny má Miloš Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavskí konzervatoristi oživili dobré tradície Bratislavy

 Študenti bratislavského Konzervatória, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, uviedli v Štúdiu L+S premiéru kabaretnej hry Stalo sa v Bratislave od Ľubomíra Feldeka. Vypredané hľadisko v pondelok večer privítalo hru s nadšením.

 
„Veľmi nás teší, že máme v zriaďovateľskej pôsobnosti takú úspešnú školu, ktorá už desaťročia vychováva talenty a rozvíja ich nadanie,“ povedala podpredsedníčka župy Gabriella Németh. Žiaci konzervatória vystupujú aj na rôznych spoločenských a kultúrnych akciách, čím reprezentujú jednak seba, svoju školu a šíria dobré meno bratislavskej župy. „Som presvedčená o tom, že štúdium na našom konzervatóriu bude zaujímavé pre študentov aj v budúcnosti, nakoľko zárukou kvality sú profesionálni učitelia. Verím, že škola bude prosperovať aj naďalej a že nám odchová ešte mnoho nadaných študentov,“ doplnila Németh.

 

Mladí umelci, herci, speváci, tanečníci a hudobníci predstavili príbehy a osobnosti starej a súčasnej Bratislavy. V kabarete zazneli piesne Jaroslava Filipa, Braňa Hronca, Pavla Šušku, Orlanda di Lassa a ďalších skladateľov s pôvodnými textami Ľubomíra Feldeka. Celý kabaret sprevádzala živá hudba v typickom bratislavskom kaviarenskom štýle v obsadení husle, klavír, kontrabas a bicie nástroje pod umeleckým vedením pedagóga školy Jána Matúša.

Kabaretná hra Stalo sa v Bratislave vznikla podľa autora hry Ľubomíra Feldeka z  presvedčenia, že Bratislava má stále pripomínania hodnú tradíciu hodnotného literárno-hudobného kabaretu, ktorý sa vedel majstrovsky pohrať so slovenčinou (Štúdio L+S), a takisto kabaretu, ktorý sa vedel prihovoriť aj zahraničným návštevníkom nielen v slovenčine, ale aj v rôznych iných rečiach, vrátane medzinárodného jazyka hudby, tanca a obrazu. „Vďaka pôvabnej náhode kabaretná hra Stalo sa v Bratislave vznikla práve v čase, keď sme sa z bratislavskej kaviarne U Rolanda mohli dennodenne dívať na náprotivné vežové hodiny, ktoré iba dva razy za 24 hodín ukazovali presný čas: tie hodiny totiž celú zimu stáli a ustavične bolo na nich pol jednej,“ priblížil Feldek. Keď už aj sám život podľa neho prezrádza na Bratislavu takéto krásne bláznovstvo, netreba sa čudovať, že sa aj kabaretná hra v závere krásne zbláznila a premenila na plávajúcu loď celú Bratislavu.
 
Autor: Ľubomír Feldek
Réžia: Karol Strážnický
Účinkujú: Katarína Feldeková, Juraj Vodila, Ľubomír Feldek, Michal Godár, David Hartl, Milan Šimek, Silvia Juříková, Simon Kopunec, Karol Redli, Vladislav Plevčík, Filip Šebesta, Jakub Uríček, Michaela Klčová, Simona Kačmárová, Martina Ondrejková, Kristína Ištvancová
Tanečníci a tanečnice: Jozef Antálek, Erika Ondejčíková, Simona Miháliková, Pavlína Palmovská, Nikoleta Stasinková, Diana Velčická
Hudba:Klavír: Ján Matúš, Pavol Šuška, Husle: Miloš Biháry, Kontrabas: Ján Matúš, Denis Pagáč, Bicie: František Tkáč
Konzervatórium na Tolstého ulici v Bratislave bolo otvorené 6. novembra 1919, bola to prvá škola svojho druhu vychovávajúca profesionálnych umelcov na Slovensku. Od roku 2002 je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.