Blindfriendly  8. 12. 2019 | Meniny má Marína Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavský kraj a pražský primátor volajú po viac peniazoch z eurofondov

 Bratislavský župan Pavol Frešo sa na včerajšej oficiálnej večeri v Bruseli stretol s pražským primátorom Bohuslavom Svobodom. Témy stretnutia primátora a župana sa týkali života ľudí v krajoch, problémov spojených s dopravou a v neposlednom rade možnosti čerpania eurofondov.

 
Podľa posledných uverejnených štatistických údajov patria oba kraje (Praha je totiž jedným zo 14-tich krajov v ČR) do prvej desiatky najvyspelejších regiónov európskej 27, a preto sú ich možnosti v rámci čerpania eurofondov pre oba kraje obmedzené. Na porovnanie podľa týchto údajov, horšie ako BSK je okolie Viedne či iné vyspelé regióny.
 
V čase krízy sú podľa župana Pavla Freša eurofondy skoro jediný zdroj, za ktoré sa dá rozvíjať územie Bratislavskej župy. „Údaje o vyspelosti jednotlivých regiónov sú z roku 2008, čo bol predkrízový rok. Podľa týchto údajov by sme mali plánovať ďalšie programové obdobie, ktoré sa končí až v roku 2020. Kto však pozná situáciu v Bratislavskej župe, vie, že čerpať potrebujeme a naše výsledky hovoria o tom, že čerpať vieme,“ povedal Pavol Frešo.
 
Tendencie oboch vlád, tak ako českej tak aj slovenskej, sú v zbližovaní bohatších a menej rozvinutejších regiónov. Obaja lídri sa však zhodli na tom, že cesta zbližovania nemôže znamenať krátenie financií pre viac rozvinutejšie kraje, pretože práve týmto krokom by trpeli tie menej rozvinuté.
 
„Praha je ťahúnom Českej republiky, ak sa udeje to, že nám nedovolia čerpať viac, viem si predstaviť, že konkurencieschopnosť celej Českej republiky sa výrazne zhorší. Musíme nájsť priestor, ako dostať od Európskej únie viac prostriedkov na ďalší regionálny rozvoj,“ prízvukoval primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
 

Obaja lídri preto budú iniciovať spoločný postup voči národným vládam aj voči predstaviteľom EÚ, ktorého cieľom bude neustávajúci rast konkurencieschopnosti oboch krajín.