Blindfriendly Utorok 10. 12. 2019 | Meniny má Radúz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavský kraj novým hosťom medzinárodného Dunajského festivalu v nemeckom Ulme

 Každé dva roky sa schádzajú na brehu Dunaja v nemeckom Ulme/Neu-Ulme starí i noví priatelia a medzinárodní hostia na Dunajskom festivale. Podujatie trvá až do 15. júla, pričom organizátori očakávajú až 300 000 návštevníkov.

 
Bratislavský kraj sa predstavuje po prvýkrát za aktívnej spolupráce župy, nových organizácií cestovného ruchu Bratislava Region Tourism, mestského Bratislava Tourist Board a Mestského kultúrneho a informačného strediska v Stupave. Podujatie je pestrou prezentáciou kultúry, umenia, gastronómie, tradičných remesiel a zábavy, je výkladnou skriňou rôznorodosti dunajského regiónu.
 
Bratislavská župa sa prezentuje malokarpatskými vínami, regionálnymi špecialitami, tisícky návštevníkov obdivujú našu storočnú tradíciu maľovania modranskej keramiky a práce žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Kraj tiež poskytuje informácie o turistických atraktivitách. Vynikajúca hudba v podaní kapely Smile láka do tanca a v hudobných sekvenciách mení stan Bratislavského kraja na tanečný parket..
 
Sprievodným podujatím Dunajského festivalu bola aj dvojdňová odborná konferencia s názvom „Komunálna politika pozdĺž Dunaja“, ktorá sa konala na mestskej radnici za účasti politických predstaviteľov podunajských krajín na úrovni Európskeho parlamentu, ministerstiev, verejnej správy a zastupiteľských úradov. Na programe boli prednášky k téme „Možnosti komunálnej samosprávy v rámci Dunajskej stratégie“ a „Turizmus ako hnacia sila komunálnej ekonomiky“. Slovensko reprezentoval a hlavný odborný príspevok v úvode konferencie predniesol poslanec Zastupiteľstva BSK a predseda komisie európskych záležitostí, regionálnej spolupráce a cestovného ruchu František Stano. Ten vo svojom referáte zdôraznil potrebu jednotného postupu a spolupráce podunajských krajín v oblasti ochrany vodných zdrojov a životného prostredia, rozvíjania vodnej dopravnej infraštruktúry a potenciálu dunajského regiónu pre rozvoj turizmu, ktorý urýchlene potrebuje nie len spoločný marketing a nové produkty, ale aj vybudovanie jednej silnej značky pre územie celého Dunaja. „Nemecko je kľúčovým hráčom v celej Dunajskej stratégii, preto aj pre ďalší rozvoj našej župy je dôležité, aby sme boli hodnoverným a relevantným partnerom v spoločných projektoch. Aj túto cestu musíme dokázať využiť na získanie prostriedkov pre rozvoj našej Bratislavskej župy,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
 
V rámci oficiálneho otváracieho ceremoniálu do stánku Bratislavského kraja zavítali aj VIP hostia, medzi ktorými boli primátor mesta Ulm Ivo Gönner, starosta mesta Neu-Ulm Gerd Hölzel, predseda vlády Baden-Württemberska Winfried Kretschmann, ministerka pre krajinské a európske záležitosti vlády Bavorska Emilia Müller a spolková ministerka pre vzdelávanie a výskum Annette Schavan. Oficiálneho otvorenia sa zúčastnil aj generálny konzul SR v Mníchove Martin Jajcay. Bratislavský prezentačný stan navštívili aj ďalšie oficiálne delegácie, Európsky komisár Günter Oettinger prišiel v sprievode primátora mesta Ulm Iva Gönnera a prvého vice-starostu mesta Ulm Guntera Czischa.
 
Spomedzi všetkých krajín najviac remeselných, gastronomických, vinárskych stánkov bolo z Maďarska. „Nemôžeme sa čudovať, prečo nemeckí turisti dávajú prednosť našim južným susedom pred Slovenskom. Intenzita, s akou sa maďarské subjekty prezentujú na nemeckom trhu sa s našou nedá ani porovnať. Bratislava Region Tourism vytvoril podmienky pre účasť našich subjektov, zareagoval však len jeden výrobca modranskej keramiky a jedna cestovná kancelária. Neverím, že desiatky drobných maďarských podnikateľov by to robili, keby sa im to neoplatilo. Mali by sme sa už prebudiť a nezvaľovať vinu za nezáujem turistov na niekoho iného,“ skonštatoval František Stano.