Blindfriendly  22. 7. 2018 | Meniny má Magdaléna Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavský kraj podporí projekt Stratené mesto

Bratislava, 4. februára 2011

 

Bratislavský samosprávny kraj podporí projekt "Revitalizácie historickej pamäti - Stratené mesto". Spoluprácu kraja na projekte potvrdil župan Pavol Frešo na stretnutí s ministrom Izraela Yossim Peledom a veľvyslancom Izraela na Slovensku Alexandrom Ben-Zvivom. „Pôjde o virtuálne oživenie v minulosti zničenej časti Bratislavy s pôvodným názvom Podhradie“ priblížil župan. Iniciátorom projektu je Izraelská obchodná komora na Slovensku.

Podľa župana je dôležité, aby sme si pripomenuli že na území Bratislavy boli významné historické stavby, ako napríklad Synagóga, ktoré boli súčasťou života tohto mesta. Frešo verí, že sa do projektu zapoja aj ďalšie dotknuté samosprávy.

Súčasťou projektu bude aj pripomenutie si dôležitých historických udalostí, ktoré v konečnom dôsledku prispeli k rozhodnutiu zbúrať obrovskú časť historického centra mesta. Práve túto zbúranú mestskú časť Podhradia dnes možno označiť za Stratené mesto. Pripomínať históriu mesta a danej oblasti má v budúcnosti aj „električka historickej pamäti“, ktorej trasa povedie od hrobky Chatama Sofera popri Dunaji po Nábreží arm. gen. Ľ. Svobodu popod Nový most na Rázusovo a následne Vajanského nábrežie. Odtiaľ pôjde cez Šafárikovo námestie, Štúrovu ulicu, Kamenné námestie, Námestie SNP, Župné námestie, popod tunel opäť k hrobke. Vnútri električky budú v priestore okien nainštalované premietacie plochy, na ktorých sa bude účastníkom jazdy zobrazovať „stratené mesto“. Uvidia napr. stratenú siluetu ulíc Zuckermandlu, Vydrice, Rybné námestie, búranie synagógy ale aj ukážky z okupácie Bratislavy vojskami tzv. spriatelených armád v roku 1968 a zábery z masovej demonštrácie občanov v novembri 1989. V rámci projektu bola koncom roka 2010 vydaná aj trojjazyčná publikácia "Stratené mesto" s bohatou fotografickou a filmovou časťou na DVD.