Blindfriendly Pondelok 27. 5. 2019 | Meniny má Iveta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavský župan navštívil azylový tábor v Bergu

 Utečenecká kríza a tábor pre azylantov na slovensko-rakúskych hraniciach boli témami rokovania medzi bratislavským županom Pavlom Frešom, rakúskym veľvyslancom na Slovensku Carlom Helfriedom a starostami obcí Berg a Wolfsthal, Gerogom Hartlom a Gerhardom Schödingerom. Súčasťou stretnutia bola aj návšteva tábora pre azylantov na hraničnom priechode Berg.

 
„Ľudí v prvom rade zaujíma bezpečnosť. Z otvoreného rozhovoru s partnermi je zrejmé, že Rakúšania majú podobné obavy ako my. Preto je pochopiteľné, že otázka bezpečnosti opäť zarezonovala vo chvíli, keď sa na hraničnom priechode medzi Slovenskom a Rakúskom vybudoval obytný priestor pre azylantov. Rakúska strana nám zodpovedala všetky otázky a predstavila mechanizmy na jej zabezpečenie. Považujem za dôležité, aby sme sa navzájom informovali o prijatých opatreniach a aby sme následne naše poznatky tlmočili verejnosti. Nevieme totiž, ako sa celá kríza skončí, no dúfame, že túto fázu spoločnými silami zvládneme,“ povedal v rakúskej obci Berg predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. 
Bratislavský župan sa po stretnutí v Bergu so svojimi partnermi presunul priamo do tábora. Na mieste sa presvedčil o režime, ktorý v ňom vládne a viedol súkromné rozhovory aj s niektorými utečencami. V provizórnych ubytovacích bunkách na hraničnom priechode sa v súčasnosti nachádza 56 ľudí, z toho 7 žien. Vo väčšine pochádzajú zo Sýrie, zvyšní sú zo susedného Iraku. Medzi ubytovanými azylantmi je aj 5 rodín.
Tábor na hraniciach má kapacitu 60 osôb a je v ňom zabezpečená nepretržitá služba. Migranti sú povinní sa do 24. hodiny dostaviť do tábora a majú zakázané prekročiť hranice so Slovenskom. V opačnom prípade budú odsunutí do záchytného tábora a zároveň ohrozia svoj azylový proces.
Počas stretnutia sa otvorila aj otázka individuálnej pomoci týmto migrantom. „Odporúčame každému, kto chce pomôcť, aby sa predtým informoval na obecnom úrade v Bergu. V priebehu nasledujúcich dní začneme na našom webe zverejňovať informácie pre ľudí, ktorí chcú azylantom pomôcť,“ uviedol Peter Húska z Bratislavského samosprávneho kraja.
Vzhľadom na skutočnosť, že sa očakáva ďalší prílev migrantov do Európskej únie, Bratislavský samosprávny kraj ostáva aj naďalej v úzkom kontakte s rakúskymi partnermi.