Blindfriendly Štvrtok 12. 12. 2019 | Meniny má Otília Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

BSK počas týždňa mobility otvoril obnovené cykloznačenie, osadí aj cyklostojany

 Bratislavská župa sa aktívne zapája a pripravuje zaujímavé programy pre deti i dospelých v rámci Európskeho týždňa mobility. Podujatie dnes predseda kraja Pavol Frešo odštartovala oficiálnym otvorením obnoveného cykloturistického značenia v Devínskej Novej Vsi na Moravskej cyklistickej ceste, ktorá je súčasťou Eurovelo 13.

 

Ide o cca 70 km úsek od severnej hranice katastrálneho územia obce Závod, až po most Lafranconi na petržalskej strane. Na otvorení cykloznačenia boli aj podpredseda kraja Martin Berta a starostovia Devínskej Novej Vsi Milan Jambor a Lamača Peter Šramko.

„Sú tu nové značenia, nové smerovníky, smerové tabuľky a tiež tabuľky, ktoré hovoria, čo tu ľudia môžu v rámci cyklotrasy vidieť. Je to pre nás začiatok týždňa mobility. Snažíme sa, aby ľudia zvážili, že sa budú pohybovať menej autami a viac cyklodopravou alebo verejnou hromadnou dopravou. My ako župa môžeme pre to urobiť to, že práve propagáciou takejto alternatívnej dopravy na denno-dennej báze a v spolupráci s mestami, budeme budovať infraštruktúru pre cyklistov, aby sa cítili bezpečne,“ priblížil župan Pavol Frešo. Druhou a nutnou podmienkou je podľa neho aj to, že ľudia musia pocítiť, že sa im vypláca ísť hromadnou dopravou, tzn. je to rýchlejšie a čistejšie, teda je to pre nich tá istá kvalita za kratší čas.

V rámci Európskeho týždňa mobility pripravila župa aj ďalšie akcie, napríklad osadenie cyklostojanov samospráve a školám, dopravná výchova aj súťaže pre deti či poklepanie základného kameňa k cykolomostu medzi Slovenskom a Rakúskom. Župan Pavol Frešo tiež v rámci podujatia precestuje časť regiónu mestskou hromadnou dopravou, regionálnymi autobusmi, vlakom aj na bicykli a elektrobicykli. Týždeň mobility je celoeurópska iniciatíva a každoročne sa koná od 16. do 22. septembra, venovaná je doprave a jej vplyvu na život v meste a regióne.

Nové cyklostojany odovzdá predseda BSK Pavol Frešo v pondelok 19. septembra mestskej časti Rača a v priebehu týždňa vybraným stredným školám v rámci župy. V pondelok sa na Námestí SNP uskutoční diskusia na rôzne dopravné témy, o alternatívnej mobilite môžete hovoriť aj so županom Pavlom Frešom napríklad aj o skúsenostiach s jazdením na bicykli v hlavnom meste v dopravných špičkách.

Záujemcovia môžu v utorok 20. septembra cestovať so županom po regióne verejnou hromadnou dopravou. Svoju cestu odštartuje o 12:00 spred Úradu BSK, odkiaľ sa autobusom (č.78) odvezie na AS Mlynské Nivy. Regionálnym autobusom pôjde do Záhorskej Vsi, následne sa presunie vlakom do Vysokej pri Morave a odtiaľ pôjde naspať do Bratislavy na bicykli.

Streda 21. septembra bude patriť najmä deťom. Bratislavská župa, prostredníctvom projektu Pimms Transfer, v spolupráci so školami na území kraja, s ministerstvom dopravy a spoločnosťou Slovak Lines pripravila športovo-zábavné odpoludnie v športovom areáli STaRZ na Drieňovej ulici v Bratislave. Pre 100 žiakov základných škôl z Kuchyne, Šenkvíc a Kráľovej pri Senci sú pripravené ukážky prvej pomoci SČK ako aj povinnej výbavy cyklistu, vedomostné kvízy o zaujímavé ceny, štafetový beh družstiev aj prekážkový beh jednotlivcov. Okrem toho sa môžu zabaviť aj na diskotéke. Vo štvrtok sa stane Bratislavská župa súčasťou akcie Deň bez áut. Pri Štrkoveckom jazere bude pripravená prezentácia o elektromobiloch a elektrobicykloch. Zavŕšením podujatia bude cyklotúra z Dulovho námestia do Devínskej Novej Vsi, kde sa má začať s výstavbou cyklomosta. Termín výstavby mosta oznámi župa v najbližších dňoch.

Podrobný program o jednotlivých podujatiach v rámci Európskeho týždňa mobility nájdete na stránke www.bratislavskykraj.sk.