Blindfriendly Sobota 7. 12. 2019 | Meniny má Ambróz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Novinky a nové naj... v Bratislavskom kraji


 
Novinka...Nový letiskový terminál v Bratislave
K lepšiemu komfortu cestujúcich leteckou dopravou z Bratislavy určite prispeje nový letiskový terminál na Letisku M.R.Štefánika, ktorý bol oficiálne otvorený 9.júna 2010.
Postupne do začiatku júla bude prebiehať presun vybavovania všetkých pravidelných a charterových letov a komerčných služieb z existujúceho 40-ročného terminálu do nových priestorov. Následne sa uskutoční  prestavba súčasného terminálu, ktorá potrvá do februára 2012. Pozoruhodnosťou je, že stavba prebiehala za plnej prevádzky letiska. www.airportbratislava.sk
 
Novinka...Obnovenie leteckého spojenia Bratislava - Varšava
Po šesťročnej prestávke bolo 17. mája 2010 obnovené priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Varšavou šesťkrát do týždňa. Cestujúci priamym spojením hlavných miest susedných štátov získali aj atraktívnu možnosť výhodne cestovať do USA, Kanady či Škandinávie. Linku prevádzkuje poľský štátny prepravca a najväčšia letecká spoločnosť v Poľsku - LOT. www.airportbratislava.sk
 
Jedinečná plavba loďou do múzea Danubiana
Aj v tohtoročnej letnej sezóne v termíne od 3.júna–12.septembra bude opäť sprístupnená galéria Danubiana Meulensteen Art Museum loďou po Dunaji, vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja a hlavného mesta SR Bratislavy. Múzeum moderného umenia upúta návštevníkov okrem vystavených diel aj svojím pôsobivým umiestnením i architektonickým stvárnením v rámci Vodného diela Čunovo. Záujemcom o ponúka diela umelcov svetového mena i v priľahlom parku. Plavbu možno spojiť aj s výletom na bicykli po pravom brehu Dunaja. Loď s kapacitou 120 osôb a max.20 bicyklov premáva každú sobotu a nedeľu z odchodom z prístavu na Fajnorovom nábreží.
Viac informácií na www.danubiana.sk
 
Novinka....Golfový areál v Hrubej Borši
Oficiálnym termínom otvorenia golfového ihriska a driving rangu je 18.jún 2010 počas Dňa obce Hrubá Borša. Šesť jamková golfová akadémia je postavená tak, aby svojim charakterom tzv. tvarovaním greenov a fairwayí, zodpovedala budúcemu majstrovskému 18- jamkovému ihrisku, ktoré je v pláne uviesť do prevádzky najneskôr na jeseň roku 2011. Putting green sa bude nachádzať v areáli medzi driving rangom a 6- jamkovou golfovou akadémiou. Viac na www.golfborsa.sk .
 
Novinka...Nová tréningová hokejová hala – Hamuliakovo
Nová hokejová hala  v Hamuliakove (na výpadovke smerom na Šamorín) bola uvedená do prevádzky v apríli 2010, spĺňa tzv. kanadské rozmery 56x26 m, má 4 šatne, každá pre 25 osôb, pribudne telocvičňa, fitnes, sauna, kaviareň. Pozitívom haly je celoročná prevádzka, ktorá poskytuje možnosť prenájmu ľadovej plochy pre hokejové partie, profesionálne tréningy, pre mladých hokejových nadšencov s  možnosťou verejného korčuľovania a uvažuje sa aj o lekciách krasokorčuľovania. Viac na www.hamikovo.sk.

 
 
Naj...Reštaurácia – Vína z mlyna - Doľany
V konkurencii pozoruhodných objektov v Malokarpatskom regióne dostal práve Mlyn v Doľanoch „Ocenenie za príkladnú obnovu 2010“ .Odborná porota vyjadrila uznanie práce na zachovaní tejto historickej stavby, kde sa nachádza kompletná technológia z konca 19. Storočia. Mlyn sa stal tvárou, identitou a miestom pre rodinné vinohradníctvo a vinárstvo a stojí za vznikom vlastnej značky VÍNA Z MLYNA, ktoré si vychutnávajú všetci návštevníci podujatí organizovaných na Malokarpatskej vínnej ceste. Majitelia Mlyna popri vinohradníčení a vinárčení postupne pracujú na jeho obnove, s cieľom vybudovať v ňom múzeum mlynárstva a vrátiť mu mlynské koleso. Viac na www.vinazmlyna.sk .
 
Naj....Reštaurácia U Richtára – Modra
Získala 1. miesto v súťaži Cena za príkladnú obnovu 2010ocenenie Gurman Award 2010 – 6. miesto zo slovenských reštaurácií - udeľované každoročne za zásluhy, rozvoj a reprezentáciu slovenskej gastronómie a hotelierstva v rôznych kategóriách, podľa priemeru súčtu hodnotení odborných hodnotiteľov Gurmán na Slovensku. Reštaurácia a vínny bar sa nachádza v centre mesta Modra. Každého, kto obdivuje pôvodnú architektúru, tento dom zo 16. storočia s krásnym nádvorím očarí. Tiež labužníci si prídu na svoje, viac na www.urichtara.com.
 
Jediný salaš na západe Slovenska -Biofarma Salaš Príroda v Stupave v netradičnom prostredí Záhoria, kde je krásna príroda, plná vône stromov, zvuku ovčích zvoncov i  typických slovenských špecialít. Salaš ponúka na objednávky prezentáciu výroby syrov, biopredajňu, vozenie na poníkovi i koči, kompletné služby pre firemné večierky, rôzne oslavy, narodeninové oslavy detí,...
Viac na www.biofarma.sk .
 
Početné naj....+novinky –nový spoločensko - obchodný bulvár, centrum zábavy a relaxu v Bratislave pri Dunaji
Nový nákupno-spoločenský, administratívny a obytný komplex Eurovea s päťhviezdičkovým hotelom zvučného mena Sheraton a novostavbou Slovenského národného divadla /z r.2007/ vytvára od marca 2010 nové námestie so sochami generála Milana Rastislava Štefánika a levom na pylóne so znakom Československa. Najobľúbenejšou  súčasťou  novovybudovaného komplexu je promenáda pri Dunaji, s kaviarničkami, atrakciami pre deti i s nábrežnou zeleňou od francúzskeho krajinného architekta Dasvigna, s troma vyhliadkovými mólami vysunutými nad riekou a promenádou, ktorá vytvára jedinečné miesto na oddych. Uvedený komplex je prepojený s historickou časťou mesta.
Eurovea priniesla do Bratislavy aj originálnu architektúru - najdlhšiu súvislú strechu v strednej Európe. Má päť a pol tisíca štvorcových metrov, pozostáva z 2 300 sklenených trojuholníkov a jej výstavba trvala rok. Vytvára dojem tečúcej rieky. Zo sklenených trojuholníkov je aj charakteristická atraktívna budova pripomínajúca diamant. Viac na www.eurovea.com.
 
Novinka....Mestské múzeum v Senci
Kultúrny život v Senci obohatilo otvorenie Mestského múzea v Senci 28. januára 2010 v jednej z najstarších renesančných stavieb na Slovensku - v renesančnej kúrii pochádzajúcej z polovice 16. storočia, známej aj ako Turecký dom. Múzeum v súčasnosti disponuje dvomi stálymi expozíciami. Prírodovedná expozícia zachytáva základné aspekty miestnej živej a neživej prírody. Archeologicko – historická expozícia predstavuje dávnu minulosť Senca a jeho okolia. Prezentuje jednotlivé etapy vývoja spoločnosti na základe archeologických nálezov, archívnych dokumentov a ďalších trojrozmerných zbierkových predmetov. Expozície sú sprevádzané trojjazyčným textovým výkladom (slovenským, maďarským a anglickým) a mapovými zobrazeniami. Informácie na www.msks-senec.sk .
 
Naj ...početné novinky-rekonštrukcia Bratislavského hradu, unikátny archeologický nález ....
Bratislavský hrad je od mája 2010 po dvoch rokoch rekonštrukcie čiastočne sprístupnený verejnosti, vďaka obnoveným priestorom Klenotnice i obnoveným fasádam objektov na Čestnom nádvorí, kde začiatkom júna pribudla jazdecká socha veľkomoravského kniežaťa Svätopluka. Hrad nadobudol novú monumentálnu podobu vďaka tzv. lomenej bielej farbe na vonkajšej fasáde. Od septembra 2009 je súčasťou obnovy aj nové osvetlenie Bratislavského hraduvrátane hradieb, ktoré zvýraznilo jeho dominantné postavenie v rámci nočnej siluety historického centra mesta.
 
V roku 2009 pri rekonštrukcii hradu boli odhalené pamiatky, ktorými sa Bratislava zapisuje medzi významné náleziská pamiatok z  rímskeho obdobia. K najvýznamnejším patrí objav 22 zlatých a strieborných mincí-biatekov a nonnosov s menami keltských kniežat, ktoré vládli na našom území. Nález je unikátny svojou ucelenosťou a počtom mincí. Okrem mincí boli objavené aj fragmenty sklenej nádoby a bronzová pečatná schránka, ktorú Rimania používali na pečatenie oficiálnych dokumentov. Objav pečatnej schránky možno považovať za prvý, najstarší doklad písomníctva na našom území. Objavom sa potvrdilo, že Bratislava bola významným keltským sídlom moci aj v európskom meradle. Podľa odborníkov možno hovoriť o antickej Bratislave, ktorá mala keltské opidium, sídlo moci na európskej úrovni.
Viac informácii na http://www.bratislava-hrad.sk/.