Blindfriendly Sobota 7. 12. 2019 | Meniny má Ambróz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V Pezinku bude pálenie Jánskych ohňov

 Nultý ročník Pálenia Jánskych ohňov sa uskutoční 24. júna 2010 na lúke pri Hasičskej ulici od 19:00 hod. do 24:00 hod. Masky a kostýmy sú vítané!

 

Bratislavský samosprávny kraj, Malokarpatské múzeum Pezinok, Mesto Pezinok, OR Hasičského a záchranného zboru MV SR so sídlom v Pezinku a Slovenský skauting, 61. zbor OZ Modrý oblak Pezinok pripravili kultúrno-spoločenské podujatie s názvom Pálenie jánskych ohňov. Mediálnym partnerom je TV Pezinok. Je to prvá akcia z cyklu „Oživené tradície“, ktorým chce Malokarpatské múzeum v Pezinku osloviť všetky generácie.
Cieľom podujatia je oživenie tradície pálenia ohňov pri príležitosti sviatku Jána, ktoré boli v tradičnej kultúre oslavou letného slnovratu a v kresťanskej kultúre spomienkou na svätca Jána Krstiteľa.
V tradičných kultúrach boli základnou zložkou sviatku oheň, voda a zeleň. Významnú úlohu zohrávali spoločné hostiny a hry. Zvyky, ktoré spoločenstvo vykonávalo, mali odohnať zlé sily, zdôrazniť výhru jari nad zimou, dobra nad zlom a tiež ochrániť úrodu pred búrkami či ľadovcom.
Program akcie tvorí vystúpenie FS Mladosť zo Šenkvíc, etno-bubnovej školy Rytmika z Bratislavy, ohňová show tanečnej skupiny Festum Aeternum z Bratislavy a výuka ľudových tancov. Návštevníci budú mať možnosť nájsť už pred polnocou svoj poklad, nechať si vyveštiť všetko o láske a šťastí od veštice, zúčastniť sa súťaží a hier a vychutnať si kúzlo tejto magickej noci.