Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Detská univerzita Komenského dnes otvára svoje brány

 Slávnostnou imatrikuláciou v Aule Univerzity Komenského dnes odštartoval jedenásty ročník letnej univerzity pre deti. Pre mladých nadšencov, ktorí sa na prednáškach nemôžu zúčastňovať osobne, je aj tento rok pripravená Detská Univerzitu Online.

 
„Môj obdiv patrí deťom, ktoré obetujú prázdniny na to, aby sa učili. Ale ešte vážnejšie je to, že tá príchuť univerzity môže byť pre deti obrovskou inšpiráciou do života,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
Štúdium na Detskej Univerzite Komenského trvá od júla do konca augusta. Malí študenti absolvujú spolu deväť prednášok univerzitných profesorov, ktoré sú prispôsobené veku aj záujmom detí. Toto leto sa môžu tešiť napríklad na prednášku Františka Janíčka „Prečo môže byť každý elektráreň?“, primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik zodpovie otázku „Prečo je Bratislava hlavné mesto SR?“ a Ján Lešinský vysvetlí „Prečo auto nie sú len štyri kolesá?“. V auguste deti absolvujú dvojdňový IT workshop spojený s návštevou prvého slovenského superpočítača. Malí študenti sa dozvedia, ako superpočítač pracuje, čo všetko potrebuje na to, aby podal svetový výkon a prečo je 3000-krát lepší ako bežný počítač. DUK vyvrcholí 28. augusta poslednou prednáškou Jely Mistríkovej „Prečo sa bojíme vírusov?“, ktorá bude spojená s promóciou a odovzdávaním diplomov.
Pre deti zo vzdialených kútov Slovenska je pripravený projekt Detská Univerzita Online 2013. Štúdium je bezplatné a deti aj z domova získajú informácie o fyzike, medicíne, psychológii, dejinách umenia či ekológii.
 

 „Detskú univerzitu Komenského som vymyslel, aby som mohol nosiť taký talár ako rektor a ostatní hodnostári Univerzity Komenského,“ zažartoval Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna. Letná univerzita pre deti od 9 do 14 rokov vznikla v roku 2003 z Kukurovej iniciatívy. Organizátormi Detskej univerzity Komenského sú Divadlo Aréna a Univerzita Komenského. Zriaďovateľom Divadla Aréna je Bratislavský samosprávny kraj.