Blindfriendly Sobota 4. 4. 2020 | Meniny má Izidor Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Divadlom proti extrémizmu

 Bratislavský samosprávny kraj spolu so Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory dnes uviedli premiéru hry Natálka – projekt proti extrémizmu. Putovné predstavenie má za cieľ otvoriť so stredoškolákmi diskusiu o extrémizme, jeho podobách a následkoch a zodpovednosti za svoje činy. Až do decembra 2017 by malo predstavenie navštíviť každý mesiac 5 stredných škôl.

 

„Bratislavská župa si berie za svoje práve zápas o demokraciu a zápas proti extrémizmu, ale aj proti tomu, čo ten extrémizmus vyvoláva. Teda strach a neistoty v mnohých ľuďoch, ktorí sa cítia sklamaní možno že naozaj ohrozovaní a ktorí sa potom utiekajú k takýmto „filozofiám“. Treba o veciach rozprávať, treba veci poznať lepšie a netreba im podliehať. Presvedčenie župy ako takej je, že my tu máme demokratické zriadenie a musíme ho brániť. To je dôvod prečo Bratislavská župa finančne podporuje aj tento projekt, jeho účasť na našich školách a diskusiu o týchto vážnych témach,“ vyjadril sa po premiére hry predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Bratislavský samosprávny kraj a Slovenské národné divadlo spolu s partnermi pripravili putovnú miniinscenáciu Natálka – projekt proti extrémizmu. Ten je venovaný predovšetkým študentom stredných škôl, ktorí spoznajú skutočný príbeh dvojročného rómskeho dievčatka, Natálky, ktorá takmer zomrela po tom, ako do domu jej rodičov hodili štyria mladíci molotovove koktejly. Príbeh o Natálke je dokumentárnym divadlom, ktoré priblíži skutočné udalosti z Českej republiky z roku 2009.

Súčasťou putovnej inscenácie je aj diskusia po predstavení. Na nej by sa študenti mali rozprávať nielen o diskriminácii, ale aj o mediálnej manipulácii a dôsledkoch nenávisti na internete. Diskusie prebehnú pod vedením členov o. z. Living Memory, Ľubomíra Morbachera a Martina Slávika.

Režisérom putovnej miniiscenácie je mladý absolvent réžie Matúš Bachynec a na pódiu sa pod jeho vedením predstavia Judit Bárdos, Marek Koleno a Richard Autner. Pod scénu a kostýmy sa podpísal Ján Husár. Odborné krytie projektu poskytol Fedor Gál, ktorý sa stal aj konzultantom inscenácie. 
“Mali sme pocit, že v spoločnosti sa dejú určité záležitosti, ktoré, aby nemali svoje možno  totálno fatálno negatívne pokračovanie, tak je treba asi začať pracovať s ľuďmi a nejakým spôsobom sa snažiť opäť vzdelávať a aj interaktívne. Tak sme sa rozhodli aj s pánom riaditeľom Polákom, že by mali vzniknúť dve mini inscenácie, ktoré by sa o téme extrémizmu, histórie, mediálnej komunikácie, mediálneho tlaku, hejterstva na internete začali rozprávať iným spôsobom, cez nejaké osobné príbehy, lebo to môže byť vlastne stredoškolskej mládeži najbližšie. Tak vznikla prvá inscenácia tohto nášho projektu. Projekt je určený stredným školám. Potrvá celý školský rok a čo ja na tom špecifické, nebude to o tom, že deti budú chodiť do SND, ale SND bude chodiť hrávať po školách. Ak si nás škola zavolá, my prídeme, zahráme a budeme najmä diskutovať o tom čo študenti videli,“ priblížila dramaturgička projektu Miriam Kičiňová.
Školy, ktoré majú záujem o predstavenie, môžu svoj záujem hlásiť na adresu kristina.letenayova@snd.sk.

„Predstavenie zamerané proti extrémizmu vzniklo z toho dôvodu, že chceme vyjsť s témou ktorá môže byt polemická priamo do škôl. Predstavenie na extrémistické útoky na rómsku komunitu. Ten príbeh je veľmi silný, veľmi ľudský na jednej strane, na druhej strane je veľmi agresívny. Pri diskusiách so študentmi a žiakmi na školách môžu vzniknúť témy, ktoré sú širšie. Čo je to demokracia, čo je to extrémizmus, ako ho rozpoznať, čo sú klady demokracie, vieme pochopiť, kedy demokracia už začína mať črty totalitné, toto sú presne tie otázky, ktoré si myslím, že by si mali klásť naši ľudia. Ako zlepšiť našu demokraciu, neodchádzať do zahraničia s tým, že ja tu žiť nebudem, ale ísť študovať do zahraničia, vrátiť sa a snažiť sa túto našu spoločnosť zhumanizovať a zdemokratizovať. Takže verím, že aj takéto projekty pomôžu vytriediť názory v hlavách mladých ľudí a študentov,“ uzavrel riaditeľ Činohry SND Roman Polák.