Blindfriendly  16. 2. 2020 | Meniny má Ida Liana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Dnešným dňom sa otvára smutná kapitola slovenského zdravotníctva

 Keď v marci tohto roka predstavitelia BSK otvoril tému falšovania receptov, nikto netušil aké obludné rozmery nadobudne biznis s onkologickými liekmi a falšovaním receptov. Krádežami onkologických liekov v Národnom onkologickom ústave v Bratislave dochádza k priamemu ohrozeniu zdravia a života obyvateľov Slovenska.

 
„Je mi ľúto, celá táto kauza, celý tento prípad presne dokumentuje smutnú kapitolu slovenského zdravotníctva a totálny rozklad zdravotníctva na Slovensku za posledné roky. V tejto chvíli vyzývame, keďže Bratislavská župa otvorila tento prípad už na jar tohto roka a boli to prípady falošných receptov s onkologickými liekmi, aby sa urobila riadna kontrola a riadne vyšetrenie aj ostatných onkologických ústavov, či k takýmto prípadom nedošlo aj tam,“ uviedol na dnešnom mimoriadnom brífingu lekár Bratislavského samosprávneho kraja Valerián Potičný.
 
Bratislavská župa ešte v marci tohto roka upozornila na výskyt falošných receptov, ktoré obsahovali onkologické lieky. Predstavitelia BSK upozorňovali, že ide zrejme len o vrchol ľadovca. Preto navrhli Ministerstvu zdravotníctva SR zavedenie ochranných prvkov na receptoch. Zrealizovali prieskum trhu, na základe ktorého zistili, že zavedenie receptov s ochrannými prvkami by bolo lacnejšie ako je tomu dnes.
 
Za najefektívnejší mechanizmus, ktorý zabráni falšovaniu receptov a krádežiam liekov, je zavedenie eHealthu, vrátane elektronickej preskripcie liekov. Napriek vývoju, ktorý do dnešného dňa stál vyše 50 miliónov eur, systém do dnešného dňa nefunguje.
 
Krádeže liekov v bratislavskom Národnom onkologickom ústave dokumentuje slabú kontrolu liekov, v tomto prípade onkologických, na Slovensku. „Oveľa dôležitejšie je, že sú to lieky pre tých najťažších pacientov, pre ktorých je onkologická liečba otázkou života a smrti, alebo predĺženia ich života. Dostávame sa k zásadnej otázke, akým spôsobom sa celý tento prípad začal, vyvíjal a koľko pacientov postihol. Akým spôsobom sa tieto onkologické lieky k pacientom dostávali, alebo nedostávali. Dostávame sa do situácie, keď sa pacientom tieto lieky nemuseli dostať vôbec. Mali naordinovanú liečbu, mali ju indikovanú a pokojne sa mohlo stať, že namiesto onkologického lieku im bola podaná voda, fyziologický roztok, slaný roztok,“ uviedol Valerián Potičný.
 
Podľa lekára kraja sa udalosti v NOÚ nemôžu vnímať ako obyčajné kradnutie. Podľa neho totiž ide o priame ohrozenie zdravia života pacientov. „ Kto vie povedať, že nedostali tie lieky riedené? Priamo pod nosom sa im udiala táto krádež. Vieme ako dlho to trvalo? Ako vieme koľkých pacientov postihlo, že nedostali svoj liek alebo ho dostali v menšej dávke? Včera sme ešte vôbec nevedeli, že také niečo existuje a dnes vieme už povedať, že to bolo úplne ináč? Ja neviem, ja len dúfam, že to tak nebolo,“ doplnil Valerián Potičný.
 
Podľa riaditeľky Odboru zdravotníctva BSK Jany Ježíkovej je legitímne sa pýtať, či za medializovaným nedostatkom detských vakcín na Slovensku nie sú obdobné dôvody ako tie, ktoré sa objavili v NOÚ. „Podobný osud ako onkologické lieky postihol možno aj vakcíny, ktoré možno že takisto sú vyvážané mimo Slovenskej republiky,“ uviedla Jana Ježíková.