Blindfriendly Utorok 25. 2. 2020 | Meniny má Frederik Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Do prvých učiteľských bytov sa mladé rodiny nasťahujú do konca roka

 Bratislavský kraj finišuje s budovaním prvých učiteľských bytov v stredoškolskom internáte na Saratovskej ulici v Dúbravke, mladé rodiny sa do nich môžu nasťahovať do konca roka. Župa chce týmto spôsobom pomáhať školských zamestnancom, aby zo školstva neodchádzali.

 
„Medzi naše priority patrí oblasť školstva a vzdelávania. Vzhľadom na vysoké náklady v Bratislave si uvedomujeme, aké je dôležité prilákať a najmä udržať mladých učiteľov v našom kraji. Preto sme sa rozhodli pomôcť mladým učiteľským rodinám aj takouto formou,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Učiteľské byty sú spoločne s podporou rozšírenia kapacít v materských škôlkach podľa vicežupana Iva Nesrovnala reálnymi projektmi, ktoré dokáže Bratislavský kraj realizovať vo vlastnej réžii pre podporu mladých rodín bez pomoci štátu. „Nájomné byty, ktoré sľubuje europoslankyňa Flašíková, sú len volebnými bytmi, tak ako doprava zadarmo a rovnako tak aj športová hala v Petržalke, po ktorej zostali len zmenky za 10 mil. EUR,“ uviedol vicežupan Ivo Nesrovnal. Ako Nesrovnal ďalej pokračoval, strana Smer má v Bratislave svojho nominanta primátora Ftáčnika, ale za posledné roky tu nepribudol žiadny nájomný byt od štátu, žiadne, električky, žiadna rekonštrukcia Starého mosta a podobne. „Sú to skôr také volebné žarty kandidátky,“ dodal Ivo Nesrovnal.
 
Pre školských zamestnancov a ich rodiny je v internáte vyčlenená jedna chodba. Do konca roka tu vzniknú dva byty pre mladé učiteľské rodiny, postupne bude sprevádzkovaná celá chodba. V bytoch budú dve miestnosti, samostatná kuchynka a sociálne zariadenie. Náklady na vybudovanie jedného bytu sú cca 15-tisíc €. Na chodbe pribudne aj odkladacia miestnosť, aby rodiny nemuseli všetky veci skladovať v bytoch.
 
Okrem toho môžu učitelia bývať v už existujúcich zariadeniach. V minulom školskom roku bolo takto v krajských internátoch ubytovaných 83 pedagogických zamestnancov a 27 nepedagogických, pričom výška nájomného sa pohybuje od 33 € do 160 € podľa vybavenosti, podmienok a kvality ubytovania.