Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Droba vyzýva vládu na vyhlásenie štátneho smútku

 Bratislavský samosprávny kraj dnes vyvesil pred úradom čiernu zástavu. Týmto gestom vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám dvoch mladých ľudí, česť pamiatke novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej, ktorí boli zavraždení rukou neznámeho vraha.

 

„Poprava dvoch mladých ľudí mnou neskutočne otriasla. Je to katastrofálny budíček pre všetkých, ktorí sme sa nádejali, že 90-te roky sú definitívne za nami. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám aj kolegyniam a kolegom v redakcii. Táto tragédia má devastujúci dopad na vnímanie Slovenska. Nie, polícia niečomu podobnému zabrániť nedokáže, ale nemôže ignorovať trestné oznámenia a nereagovať na podnety oznamovateľov. Nemôžeme mlčať. Musíme sa pridať na stranu spravodlivosti. Včera bol čierny deň pre celé Slovensko,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.


Smrť dvoch mladých ľudí hlboko otriasla celou spoločnosťou a zarezonovala aj v zahraničných médiách. Vyzývam premiéra SR Roberta Fica, aby bol vyhlásený jednodňový štátny smútok. Vláda SR tak môže urobiť podľa §9 Zákona č. 63/1993 Z. z., Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní, ak ide o citový otras spoločnosti vyvolaný smrťou osoby, ktorá mala mimoriadny vplyv na verejný život alebo osôb, ktoré tragicky zahynuli na území Slovenskej republiky a ich smrť otriasla celou spoločnosťou. A presne takou je podľa reakcií verejnosti aj smrť nevinnej dvojice.


Zároveň sme dali na zváženie aj inštitúciám v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, aby sa vyvesením čiernej zástavy pridali k prejavu solidarity.