Blindfriendly Štvrtok 20. 2. 2020 | Meniny má Lívia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Duálna akadémia od septembra 2016

 Nová výrobná hala v závode Volkswagen Slovakia a.s. prinesie nové pracovné miesta v regióne. Jej základný kameň dnes poklepali v priestoroch závodu. Rozširovanie výrobných kapacít poskytne dobrú perspektívu zamestnania aj pre absolventov SOŠ automobilovej J. Jonáša v susedstve závodu, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Aj preto bratislavská župa pripravuje od budúceho roku štart duálnej akadémie, ktorá študentov odborne pripraví do konkrétneho sektoru automobilky.

 

„Bratislavská župa víta výstavbu novej haly a podporuje rozširovanie sa týchto kapacít. V spolupráci s mestom tu vybudovala novú prístupovú cestu, vrátane napojenia na existujúcu sieť  a  sme veľmi blízko k tomu, aby sme takúto dohodu podpísali a podporili infraštruktúrne výstavbu tejto haly. Zároveň sme veľmi blízko toho, aby sa od budúceho roku spustila duálna akadémia, čo znamená výchova a vzdelávanie študentov v nemeckom režime pre potreby takto veľkých automobiliek ako je Volkswagen,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Základný kameň druhej montážnej haly položili premiér SR Róbert Fico a Albrecht Reimold, predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia a.s.  aj za účasti predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša a primátora mesta Bratislava Iva Nesrovnala. Hala s rozlohou 2 000 000 m2 prinesie nové pracovné príležitosti pre 1200  pracovníkov a najmodernejšie technológie. 

Otvorenie tohtoročnej miliardovej investície – karosárne, ako i položenie základného kameňa pre budúcu halu, zintenzívnili aj rokovania medzi spoločnosťou Volkswagen Slovakia a. s. a Bratislavským samosprávnym krajom  o budovaní duálnej akadémie zameranej na automobilový priemysel. Svoje brány otvorí v septembri 2016. Cieľom duálnej akadémie je s využitím nemeckého systému a moderných technológií reálne pripravovať stredoškolákov pre prax a zaručiť im uplatnenie v zamestnaní. Takisto zabezpečiť dostatok kvalifikovaných a motivovaných pracovníkov

Zavedenie duálneho vzdelávania sa časom bude etablovať aj do ďalších škôl v regióne, najmä v oblasti strojárenstva a elektrotechnického priemyslu s cieľom dosiahnuť takú úroveň vzdelávania, aká je bežná v Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku.

Bratislavský kraj je najväčším zriaďovateľom stredných škôl v regióne a dlhodobo podporuje rozvoj stredného odborného vzdelávania. Spájanie školskej teórie s praxou, ktoré je dlhodobým cieľom kraja v oblasti vzdelávania, je jedným z najdôležitejších krokov pre reálne uplatnenie absolventov po ukončení školy.

Na školách v pôsobnosti BSK vzniklo už šesť centier odborného vzdelávania a prípravy (COVP):

- pre oblasť elektrotechniky a informačných technológií na SOŠ informačných technológií, Hlinícka 1, Bratislava (od 1. 9. 2012)
- pre oblasť poľnohospodárstva a rozvoja vidieka na Spojenej škole, Ivanka pri Dunaji (od 1. 9. 2012)
- pre oblasť potravinárstva na SOŠ gastronómie a hotelových služieb, Farského 9, Bratislava (od 1. 5. 2013)
- pre oblasť stavebníctva na SOŠ, Ivanská cesta 21, Bratislava (od 1. 1. 2015)
- pre oblasť polygrafie a médií na SOŠ polygrafickej, Račianska 190, Bratislava (od 1. 7. 2015)
- pre oblasť automobilového priemyslu na SOŠ automobilovej, J. Jonáša 5, Bratislava (od 1. 12. 2015).