Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Fínsky folklórny súbor Kärri po prvýkrát na Slovensku

 Svetoznámy fínsky folklórny tanečný súbor Kärri sa po prvý krát predstaví slovenskému publiku. Dvadsaťčlenný súbor s hudobným doprovodom, o ktorom hovoria, že „netancuje, ale tancom priam žije na javisku“, sa počas turné predstaví 2. septembra v Bratislave, 5.septembra o 17:00 v kultúrnom centre DK Doľany, 7. septembra o 17:00 na Salamandrových dňoch v Banskej Štiavnici a nakoniec 8.septembra o 12:00 na Jarmoku v Banskej Bystrici.

 

Súbor Kärri úspešne funguje od 50. rokov minulého storočia a za túto dobu vystupoval okrem domácich aj na európskych, amerických, ázijských a austrálskych pódiách. Jeho vedúcou osobnosťou je ostrieľaný fínsky tanečník, inštruktor a jeden z najrešpektovanejších fínskych tanečných choreografov Antti Savilampi. Ten minulý rok získal, ako prvý folklórny tanečník vo Fínsku vôbec, štátne vyznamenanie za prínos v oblasti fínskeho tanca. Samotný súbor Kärri je držiteľom niekoľkých cien v oblasti folklóru.

 

Tanečný súboru, ktorého meno je odvodené od Kärri-ukko, jedného z fínskych tradičných tancov, stabilne tvorí viac ako 20 skúsených tanečníkov. Na javisku ich doprevádzajú talentovaní hráči na husle a akordeón ako aj vokálny zbor. Tance, s ktorými Kärri vystupuje, sú pôvodom z rôznych častí  Fínska, no veľa z nich pochádza práve z Karélie (časť krajiny, ktorá susedí s Ruskom). Počas vystúpenia je na parkete súčasne 4 – 8 tanečných párov, ktoré svojimi kreáciami vytvárajú  rôzne choreografické obrazce. V rámci slovenského turné predstaví 21 tanečníkov 5 -7 tancov s hudobným doprovodom a vokálny zbor doplní predstavenie aj sólovými číslami.

 

Kärri, ktorého turné na Slovensku zabezpečuje CK Finder, organizátor eventov na Slovensku i vo Fínsku, je súčasťou asociácie Karjalan Nuoret (Mladí Karélie) a tanečno-hudobné teleso s dlhou tradíciou.