Blindfriendly Štvrtok 19. 7. 2018 | Meniny má Dušana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Frešo odštartoval boj za pridelenie eurofondov pre BSK aj po roku 2013

Brusel, 6. októbra 2010

 

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo odštartoval rokovania, aby mohol kraj čerpať prostriedky Európskej únie aj po roku 2013. S viacerými zástupcami regiónov rozprestierajúcich sa pozdĺž Dunaja ako aj niektorými zástupcami Európskej komisie sa župan osobne stretol v rámci Dunajskej konferencie, ktorá sa koná každé dva roky a organizuje ju zastúpenie spolkovej krajiny Bádensko-Wurtenbersko pri príležitosti Open days.

Naša cesta do Bruselu je súčasťou nášho zápasu za to, aby Bratislava nebola vylúčená z eurofondov a mohla tieto eurofondy čerpať. Práve tieto dni sa štartuje lobistická akcia za to, aby po roku 2013 Bratislava a Bratislavská župa boli plnoprávnou súčaťou čerpania eurofondov,“ povedal Frešo. Ako ďalej uviedol, chcú sa uchádzať o eurofondy hlave v oblasti infraštruktúry, teda cesty a železnice, a v oblasti rozvoja vedy, techniky a inovácii. „Myslím si, že je to veľmi zmyselné pre Bratislavský kraj, lebo presne tieto dva problémy najviac trápia Bratislavskú župu, a to je vedomostná ekonomika a infraštruktúra, či cestná alebo železničná,“ spresnil župan.

V utorok zorganizoval Konglomerát Hlavných miest a regiónov vrátane BSK seminár na tému „Regionálna politika EÚ: vízia hlavných miest a regiónov pre EÚ 2020“. Na seminári vystúpil aj podpredseda BSK Ivo Nesrovnal s príspevkom o vzťahu cezzahraničných regiónov – ako je Bratislavský kraj a Dolné Rakúsko a Bratislava a Viedeň. Ide o regióny, ktoré nie sú oprávnené čerpať prostriedky z Európskej únie, pretože majú vyšší HDP. „Sme susedia a v záujme európskej spolupráce musíme spolupracovať a musíme tú spoluprácu z niečoho financovať. O tom sme diskutovali a bola to veľmi zaujímavá diskusia,“ priblížil Nesrovnal.

Dunajskú konferenciu slávnostne otvoril v utorok večer minister spolkovej krajiny Bádensko-Wurttembersko Wolfgang Reinhart, zúčastnili sa aj komisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn, podpredseda vlády Srbska Božidar Djelič, komisár pre energetiku Gunter H. Oettinger a ďalší. Na akcii sa prezentovali niektoré podunajské regióny, svoj stánok tu mal aj Bratislavský kraj. Stánok bol v tomto roku zameraný najmä na inovácie, kraj sa prezentoval ako moderný inovačný. Účastníci si mohli pozrieť napríklad prezentácie Nového mosta aj mosta Apollo. Pochutiť si mohli aj na vínach z Bratislavského kraja či tradičnom pečive. Dunajská konferencia pokračuje dnes odbornou časťou, naplánované sú štyri workshopy. Vo štvrtok sa bude konať lobistická akcia, do ktorej sa zapojilo vyše sto regiónov v Európe, a ktorá je adresovaná predstaviteľom Európskej komisie.

Podujatie Open days 2010 - Európsky týždeň regiónov a miest, ktoré organizuje Výbor regiónov v spolupráci s Európskou komisiou, sa aj v tomto roku koná za účasti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Podujatie sa koná od pondelka 4. do štvrtka 7. októbra.