Blindfriendly Piatok 19. 7. 2019 | Meniny má Dušana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

FREŠO: Päťpercentné kvórum je pre 8-ročné gymnáziá v BSK likvidačné

 Vedenie Bratislavského kraja, ktoré má v pôsobnosti 11 osemročných gymnázií, požaduje odložiť účinnosť 5-percentého kvóra pre 8-ročné gymnáziá a nájsť objektívne, odborné a spravodlivé riešenie. Podľa župana Pavla Freša je rozhodnutie Okresného úradu o počte žiakov pre 8-ročné gymnáziá likvidačné. BSK sa preto voči rozhodnutiu odvolalo, v súčasnosti prebieha odvolacie konanie. Zároveň chce o tom rokovať na odbornej úrovni.

 
„Opäť sa ukazuje, že rozhodovanie od zeleného stola bez znalosti územia, prináša zlé a likvidačné následky. Urobíme všetko preto, aby sa toto nezmyselné nariadenie ministerstva nedostalo do praxe,“ povedal župan Pavol Frešo. Ako tiež uviedol, listom o to bude žiadať aj ministra školstva. V súčasnosti je podľa župana v parlamente otvorený príslušný zákon, aby urobili legislatívnu zmenu a znova odložili účinnosť tohto 5-percentého kvóra. Zdôraznil, že nechcú stresovať rodičov a deti a zároveň navrhujú rokovania na odbornej úrovni za okrúhlym stolom.
 
„Považujem za veľmi dôležité, aby sme mali možnosť nechať rodičom slobodnú voľbu vybrať si z možností, ktoré majú. Nemáme administratívne a z pozície sily zasahovať do ich slobodného rozhodnutia, na ktorú školu dajú svoje deti. To považujem za najdôležitejšie,“ povedala podpredsedníčka kraja Gabriella Németh. Zároveň doplnila, že mnohé bratislavské školy majú dlhoročnú tradíciu.
 
Na 8-ročné gymnáziá v pôsobnosti BSK sa v školskom roku 2012/13 hlásilo takmer 1000 detí, z ktorých 300 splnilo pomerne náročné kritériá, tie sú prijaté. „Keby sme však aplikovali tento zákon, tak by ich bolo prijatých iba niečo málo vyše 80. To znamená zhruba jedna štvrtina,“ poznamenal župan.
 
Týmto päťpercentným kvórom sa župa zaoberala aj v roku 2010, nakoniec bola účinnosť posunutá, aby sa hľadali odborné kritériá. Ako povedal župan Pavol Frešo, v oboch prípadoch, tzn. aj v roku 2010 a 2013, ponúkli podstatné odborné argumenty, prečo kvórum nepodporiť. Bratislavský kraj má nielen najväčšiu koncentráciu obyvateľov, ale aj škôl a teda aj vyšší záujem o túto formu štúdia. Župa argumentuje aj tým, že nie sú zohľadnené potreby výchovno-vzdelávacieho procesu na školách, regionálne rozdiely medzi jednotlivými krajmi ani medzi okresmi v rámci regiónu. Kraj nesúhlasí ani s mechanickým delením žiakov medzi 32 gymnázií bez zohľadnenia ich kvality či záujmu o štúdium na jednotlivých gymnáziách.