Blindfriendly Pondelok 15. 10. 2018 | Meniny má Terézia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

FREŠO: V lete sa začne s výstavbou cyklomostu do Rakúska

Bratislava, 4. februára 2010

 

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo sa včera na stretnutí s predsedom vlády Dolného Rakúska Erwinom Prőllom v rakúskom Sankt Pöltene dohodol na výstavbe cyklomostu Devínska Nová Ves - Schlosshof, ktorý spojí Bratislavský kraj s Rakúskom. So stavbou mosta, ktorá sa odhaduje na 1 rok, sa má začať už toto leto.

„Považujem to za vec srdca, pretože práve na rieke Morava sa dlhé desaťročia rozliehala železná opona a napriek tomu, že sme 20 rokov po jej páde, tak napriek tomu sa mosty, ktoré boli pre obyvateľov žijúcich v okolí tejto rieky, sa nestavajú. Práve týmto mostom dáme všetkým ľuďom žijúcim v okolí rieky Morava hmatateľne najavo, že železná opona je preč a môžu sa navštevovať,“ povedal po stretnutí Frešo. Dolnorakúsky predseda vlády ocenil, že po niekoľkých rokoch rozhovorov o výstavbe tohto mosta sa konečne pristúpi k jej realizácii. Prőll verí, že sa tým výrazne zlepší vzťah susedských krajov.

Most bude slávnostne otvorený v marci 2011. Stavba bude financovaná predovšetkým z programu cezhraničnej spolupráce SR – Rakúsko, náklady na most za slovenskú stranu budú približne 3,2 milióna EUR.

K vybudovaniu tohto mostu sa vedúci predstavitelia obidvoch regiónov zaviazali v júli 2009 podpísaním dvoch memoránd medzi BSK a Dolným Rakúskom.
Spolupráca BSK s Dolným Rakúskom prebieha formálne už od roku 2002, no bratislavský župan chce túto spoluprácu zásadne zintenzívniť. Rovnako chce podporiť spoluprácu jednotlivých subjektov z územia BSK a partnerov z Dolného Rakúska v rámci predkladania spoločných projektov v oblasti cezhraničnej spolupráce. Najaktívnejšie v súčasnosti prebieha spolupráca v oblasti sociálnej politiky a cestovného ruchu. Obaja krajskí šéfovia sa však zhodli, že najdôležitejšia je spolupráca v oblasti dopravnej politiky a budovania dopravnej infraštuktúry, predovšetkým mostov cez rieku Morava.