Blindfriendly Utorok 15. 10. 2019 | Meniny má Terézia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Frešo: Verím, že agenda stredného školstva prejde kompletne na župy

Prvá etapa reformy štátnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa) ruší 64 špecializovaných štátnych úradov, medzi nimi aj krajské školské úrady. Úrady, ktoré majú byť zrušené, sú podľa bratislavského župana Pavla Freša pre občanov veľmi dôležité a štát musí tieto služby zabezpečiť aj po reforme. Navrhuje preto previesť agendu stredných škôl, najmä krajských školských úradov, kompletne na vyššie územné celky a zároveň bližšie k ľuďom.

 
„Ak si chce štát v špecializovanej správe urobiť poriadok, tak je to správne. Ak by však chcel meniť kompetencie, tak by sme mali debatovať skôr o tom, ako ich presúvať smerom nadol, teda bližšie k ľuďom,“ poznamenal Pavol Frešo.
 
 Podľa návrhu zákona, ktorý schválili poslanci NR SR v auguste, prejdú kompetencie krajských školských úradov, krajských stavebných úradov a územných vojenských správ na obvodné úrady v sídlach krajov. To isté prebehne aj na okresnej úrovni. Táto prvá etapa reformy štátnej správy by mala podľa navrhovateľov výrazne uľahčiť a zefektívniť kontakt občana so štátnymi úradmi. Veľký priestor na úspory, ale aj odbyrokratizovanie celého procesu v tom vidí aj župan Pavol Frešo.
 
Podľa plánov vlády by po reforme z vyše 1660 štátnych úradov malo zostať v roku 2014 len 137 a z 916 rozpočtových a príspevkových organizácií len 59, ktoré budú centrálne obsluhovať celé Slovensko. Taktiež by sa mali zjednotiť výdavky na jedného úradníka, ktoré sa dnes líšia v každom krajskom meste.