Blindfriendly  22. 7. 2018 | Meniny má Magdaléna Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

FREŠO: Viac peňazí z eurofondov pre bratislavskú župu znamená viac peňazí pre Slovensko

Brusel, 8. októbra 2010

 

Viac peňazí z eurofondov pre Bratislasvký samosprávny kraj (BSK) znamená podľa predsedu župy Pavla Freša viac peňazí pre Slovensko. Povedal to počas štvrtkového podujatia v Bruseli určenom hospodársky najrozvinutejším regiónom Európskej únie. Tieto regióny spádajú do cieľa 2 regionálnej politiky EÚ – regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť, a pre vyššie HDP majú obmedzené možnosti čerpať prostriedky z EÚ. Participujúce regióny podpísali spoločnú deklaráciu, v ktorej žiadajú o predĺženie financovania pre cieľ 2 aj po roku 2013 a poukazujú na potrebu politiky súdržnosti pre všetky regióny aj po roku 2013. Akciu podporilo 143 relevantných regiónov, čo predstavuje 56% populácie EÚ.

„Začal sa spravodlivý zápas za to, aby Bratislavský kraj získal viac peňazí z eurofondov. Aby sme si boli rovní s ostatnými regiónmi a neboli postihovaný či už v oblasti dopravy alebo školstva. Viac peňazí z eurofondov pre Bratislavu a Bratislavský kraj znamená viac peňazí pre Slovensko,“ povedal Frešo. Rozhodnutie začína na jar budúceho roku prvým náčrtom istého rozpočtu, ktorý bude platiť pre rok 2013. Finále bude niekedy konom roka 2012. Prvý krok začal teraz.

Vyvrcholením akcie bol summit regionálnych predsedov participujúcich regiónov, kedy spoločnú deklaráciu odovzdali najvyšším predstaviteľom EÚ – predsedovi EK José Manuelovi Barrosovi, komisárovi pre regionálnu politiku Johannesovi Hahnovi, predsedníčke Výboru pre regionálnu politiku Európskeho parlamentu Danute Hübner a predsedníčke Výboru regiónov Bresso.

Akcia sa uskutočnila najskôr na zastúpení Bavorska, kde symbolicky deklaráciu znovu podpísali predsedovia 25 participujúcich regiónov Následne sa uskutočnil slávnostný pochod do budovy Európskej komisie (Charlemagne) s regionálnymi vlajkami, kde slávnostne odovzdali deklaráciu už spomínaným predstaviteľom EU inštitúcii.

Ako Frešo tiež uviedol, chce vyčerpať všetky možnosti na pozdvihnutie Bratislavského regiónu. V Bruseli sa stretol aj so stálym predstaviteľom SR pri EU Ivanom Korčokom, podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom a slovenskými europoslancami (Eduard Kukan, Boris Zala, Monika Flašíková-Beňová, Peter Štastný), s ktorými sa zhodli na tom, že BSK musí mať svoje zastúpenie priamo v Bruseli. So všetkými sa župan zhodol na tom, že ak chce BSK úspešnejšie napĺňať projekty financované EÚ, na ktoré nárok má, musí mať svoje zastúpenie v Bruseli. Pomocnú ruku prislúbili europoslani aj slovenský eurokomisár. „Chceme si byť istí, že vyčerpáme všetky možnosti, aby sme Bratislavský kraj pozdvihli,“ pdoplnil Frešo.