Blindfriendly Pondelok 9. 12. 2019 | Meniny má Izabela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Historickú Viedenskú električku rekonštruujú do historickej podoby

 Predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo, spolu so zástupcami Bratislavského okrášľovacieho spolku a Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, si dnes o 14:00 v Redute prevezmú výročnú cenu v kategórii Akvizícia za záchranu lokomotívy GANZ Eg 6 z roku 1913, tzv. Viedenskej električky.

 
Prestížne ceny za najvýznamnejšie aktivity z oblasti ochrany kultúrneho dedičstva udeľuje každoročne redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky. 
 
Iniciátorom projektu záchrany Viedenskej električky GANZ Eg 6 je občianske združenie Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy spolu s Bratislavským okrášľovacím spolkom. Projekt finančne podporuje aj Bratislavský samosprávny kraj.

„Električku považujem za symbol toho, že koľajová doprava v Bratislave má svoju tradíciu. A každú tradíciu si treba uchovávať, aby sme ju mohli odovzdať generáciám, ktoré prídu po nás," povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Zároveň poukázal na aktuálny význam koľajovej dopravy, ktorá bude súčasťou integrovanej dopravy v regióne.

Legendárnu Viedenskú električku previezli z Rakúska na Slovensko minulý rok. V súčasnosti ju obnovujú vo špecializovanej firme Jozef Majtáň stroj –mat Topoľčany. Súčasťou obnovy je komplexná rekonštrukcia do podoby z roku 1913, ktorá zahŕňa úpravu konštrukcie, odstránenie hrdze, väčšie, či menšie opravy, či prinavrátenie pôvodného náteru tmavozelenej farby. Následne bude Viedenská električka slúžiť ako exponát pre verejnosť. Zámerom projektu je, v prípade dostatku finančných prostriedkov, električku zrekonštruovať do plnej funkčnosti, aby ju bolo možné využívať na jazdy pri špeciálnych príležitostiach.

„Lokomotívu sa podarilo zachrániť pred zošrotovaním. Táto technická pamiatka tak neskončila na smetisku dejín, ale bude zrekonštruovaná do historickej podoby a bude môcť slúžiť aj naďalej,“ skonštatoval Roman Delikát z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy. Zároveň doplnil, že budúci rok oslávi tento historický skvost 100 rokov.

Elektrická lokálna železnica Bratislava - Viedeň bola v prevádzke v rokoch 1914 - 1945 a dotvárala neopakovateľnú charizmu Bratislavy. Po zániku lokálnej dráhy sa dve špeciálne vyrobené vozidlá pre bratislavský úsek, GANZ Eg 5 a 6, dostali do Rakúska. Lokomotíva GANZ Eg 6, slúžila svojmu pôvodnému účelu ešte minulý rok. Pôvodný majiteľ, rakúska firma Stern a Hafferl, sa ju napriek tomu rozhodol ponúknuť na predaj alebo zošrotovanie.

Na rekonštrukciu Viedenskej električky GANZ Eg 6 môže verejnosť prispieť aj naďalej, Klub predĺžil zbierku na ďalší rok. Prispieť je možné ľubovoľnou čiastkou na účet 0635505694/0900, variabilný symbol: 1914.