Blindfriendly Utorok 25. 2. 2020 | Meniny má Frederik Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Jeseň plná zážitkov štartuje už na budúci týždeň – začína sa Župná jeseň

 Obyvatelia aj návštevníci Bratislavského kraja sa môžu opäť tešiť na jeseň plnú zážitkov, chutí a vôní. Tohtoročná Župná jeseň ponúkne takmer dve desiatky podujatí vo viacerých mestách, odštartuje v sobotu 15. septembra na Kuchajde.

 
„Štartujeme už druhý ročník projektu Župnej jesene. Tak ako vlani, aj tento rok chceme predstaviť regionálne tradície a špeciality. Verím, že podujatie bude aspoň také úspešné ako minulý rok,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. 
 
Druhý ročník Župnej jesene odštartuje o desiatej a potrvá až do neskorého večera. Pripravený je kultúrny program doplnený o prezentáciu, predaj a ochutnávku špecialít kraja, ukážku zručnosti v tradičných remeslách či ukážky ľudovej tvorby regiónu. Počas dňa sa na pódiu vystriedajú viaceré kapely a súbory. Ťahákom podujatia budú tanečníci zo súboru Čarovné ostrohy, ktorí počas minuloročnej župnej zabíjačky zožali obrovský úspech. Ľudia sa môžu tešiť na legendárnu skupinu LOJZO a dobrú náladu umocní vystúpenie skupiny Mango Molas. Počas dňa sa predstavia ďalší účinkujúci. Medzi nimi napríklad dychovka Záhorienka, ľudová hudba bratov Wimmerovcov, country skupiny Nový Rovnák, kapela Bukasový Masív a ďalší.
 
Hneď po tom, čo spolu s návštevníkmi odštartujeme Župnú jeseň, začne sa tradičný kolotoč kultúrno-spoločenských podujatí. V ten istý víkend totiž začínajú aj vinobrania v Rači a v Modre. O týždeň neskôr sa môžu milovníci vinobrania tešiť na vinobranie v Pezinku. V ďalších dňoch sa bude hodovať v Ružinove aj v Dúbravke. Medzi ďalšie akcie Župnej jesene v septembri patria:
 
„Deň Horného Podunajska“ v Čunove, „Hasprunský dubák“ v Studienke a „Sološnícky krumplový deň“. V posledný septembrový víkend budú hody v Karlovej Vsi.
 
V októbri bude Župná jeseň pokračovať v Stupave už tradičnými Slávnosťami kapusty – „Dni zelá“ a „Jablkovým hodovaním“. Na dobroty z jabĺk sa môžu tešiť v Senci, Modre, Stupave, Pezinku, Malackách , Jablonovom, Dunajskej Lužnej aj v Devínskej Novej Vsi. Vo Vajnoroch sa uskutoční „Župná šarkaniáda“ a fanúšikovia country môžu zájsť do Modry na country festival
„Strunobranie“.
 
November sa ponesie v duchu vína a vínnych pivníc. Otvorené pivnice na Malokarpatskej vínnej ceste budú 16. a 17. novembra. December v Bratislavskom kraji sa začne podujatím Vianočné inšpirácie v Modre. Celá Župná jeseň vyvrcholí Vianočnou zabíjačkou v bratislavskej Starej tržnici.

Program Župnej jesene zabezpečuje BSK v spolupráci s krajskou organizáciou CR Turizmus regiónu Bratislava a stánky sú súčasťou Farmárskych trhov, ktoré ako nové podujatie organizuje Turizmus regiónu Bratislava.