Blindfriendly Piatok 24. 5. 2019 | Meniny má Ela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Keramické trhy opäť v Pezinku

 Keramikárov z rôznych štátov strednej Európy môžete od dnes zažiť v Pezinku na tradičných Keramických trhoch, ktoré podporil aj Bratislavský samosprávny kraj. 14. ročníka sa tak zúčastnia keramikári z Čiech, Slovinska, Maďarska, Poľska, Bulharska a samozrejme chýbať nebudú ani keramikári zo Slovenska. Tento rok je venovaný keramikárom – kruhárom.

 

„Na tomto 14-tom ročníku by som chcel osobitne privítať viac ako 170 hostí zo Slovenska, Čiech a Moravy, Bulharska, Slovinska aj Poľska, ktorí prišli do malokarpatského regiónu prezentovať svoju umeleckú zručnosť. Som presvedčený, že Keramické trhy vysielajú do mnohých štátov Európy dobrý signál - o remesle, o dobrom kumšte, o našom vzácnom dedičstve. Verím, že aj prostredníctvom nášho medzinárodného podujatia, získame ďalších milovníkov našej kultúry a tradičného remesla,“ vyjadril sa na otvorení podujatia bratislavský župan Pavol Frešo.

14. ročník medzinárodného podujatia Keramické trhy v Pezinku 2017 sa pre návštevníkov otvorí dnes o 14-tej hodine a potrvá do nedele 11. júna 2017. Ide o jediné podujatie tohto druhu v rámci Slovenskej republiky a jeho cieľom je podporovať a propagovať staré remeslo našich predkov, teda hrnčiarstvo a džbankárstvo. Hlavným organizátorom je Malokarpatské múzeum v Pezinku. Podujatie podporili aj Bratislavský samosprávny kraj. Konať sa budú na Radničnom námestí a na ulici M. R. Štefánika v Pezinku.

Keramické trhy v Pezinku 2017 aj tento rok pre návštevníkov pripravili bohatý a zaujímavý program, ktorého súčasťou budú ukážky výroby rôznych druhov keramických nádob a zdobenia typické pre regióny zo západoslovenského, stredoslovenského a východoslovenského kraja. Tie vzniknú pod rukami majstrov kruhárov priamo na Radničnom námestí. Organizátori pamätali aj na tých najmenších, ktorí sa tak môžu realizovať v detských tvorivých dielňach pod vedením pracovníčok Centra voľného času z Pezinka.
O spríjemnenie atmosféry počas celých troch dní sa postarajú aj sprievodné akcie či kultúrne vystúpenia. Na pódiu sa tak vystriedajú kapela La Femme, Staré tiene, Bukasový masív, domáca country kapela Arion a svoj program predstaví aj DFS Magdalénka a Dychová hudba Vinosadka.

V Malokarpatskom múzeu v Pezinku bude sprístupnená výstava A predsa sa točí!, ktorá návštevníkom predstaví umenie majstrov kruhárov z Pezinka a okolia a zároveň priblíži históriu hrnčiarskeho kruhu a archeologické nálezy. Návštevníci sa ocitnú v dielni, kde si budú môcť posedieť za hrnčiarskym kruhom a poobzerať si náradie, ktoré je potrebné pre výrobu a točenie keramiky. Sprievodným programom tohtoročných trhov budú aj výstavy v Malokarpatskej knižnici v Pezinku - Modranska: Prestreté; v Mestskom múzeu v Pezinku - Oheň a svetlo - Výstava keramiky Jirka Vyhnálka doplnená fotografiami Janka Štrbu a v ZUŠ Eugena Suchoňa v Pezinku - Kam kráčaš baroko. Ďalším sprievodným podujatím bude súťažná výstava téme Kvetináč.

Súvisiace dokumenty