Blindfriendly Štvrtok 9. 4. 2020 | Meniny má Milena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Od piatka do nedele budú v Pezinku Keramické trhy

 V dňoch 11. až 13. júna sa v Pezinku uskutoční už 7. ročník medzinárodného podujatia „Keramické trhy“. Svoje umenie, ale aj výrobky z pálenej hliny, príde do Pezinku predviesť viac ako 150 keramikárov a hrnčiarov zo Slovenska, Čiech, Moravy, Bulharska, Poľska a Maďarska.

 

Podujatie sa koná s podporou predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša a primátora mesta Pezinok Olivera Solgu. Počas troch dní sa centrum Pezinka premení na keramický trh, kde si určite každý nájde keramické výrobky podľa svojho vkusu. Napriek tomu, že trhy sa začnú už v piatok od 14:00 hod., slávnostné otvorenie bude v sobotu 12. júna o 10:00 hod., kedy Keramické trhy 2010 prídu otvoriť predseda BSK Pavol Frešo a primátor mesta Pezinok Oliver Solga.
Počas trhov budú prebiehať aj ukážky v točení. Točiť budú majstri Jozef Franko a Marián Liška a predvedú výrobu keramických úľov. Tento rok sa verejnosti predstaví aj nový maskot Keramických trhov. Pre deti budú tak ako po iné roky, opäť pripravené tvorivé dielne, kde si budú môcť vytvoriť vlastný hrnček. Počas podujatia organizátori pripravili sprievodné výstavy, autorskú výstavu „Ivica Vidrová – Langerová: Retrospektíva“ v galérii Štefana Prokopa, a druhú pod názvom „Na majolike maľované“ v Malokarpatskom múzeu. Slávnostne budú vyhlásené výsledky súťaže „Deti a keramika“. Sprievodnú výstavu k súťaži si môžu návštevníci takisto pozrieť v Malokarpatskom múzeu. Hudobný program zabezpečia hudobné telesá Samorast, FS Mladosť, Hrdza, Funny Fellows, Old Shadows a Bukasový Masív. Kompletný program podujatia môžu návštevníci nájsť na www.muzeumpezinok.sk.
Podujatie sa postupne rozrastá do väčších rozmerov, čo do počtu predávajúcich, tak aj do dĺžky trvania. Prvého ročníka Keramických trhov sa ich zúčastnilo asi 80 keramikárov. V ďalších rokov ich počet postupne narastal a 5. ročník mal už viac ako 180 účastníkov. Minuloročné podujatie zaznamenalo aj rekordnú návštevnosť, keďže počas troch dní trhy videlo okolo 25-tisíc návštevníkov. Keramické trhy sa konajú vždy najbližší víkend k 14. júnu, ktorý sa viaže k výročiu udelenia kráľovských výsad mestu Pezinok z roku 1647. Okrem predajných stánkov budú pre návštevníkov pripravené aj stánky s občerstvením. Organizátori tiež pripravili bohatý sprievodný program. Počas trhov bude prebiehať súťaž na tému „Šperkovnica“, v ktorej budú návštevníci môcť venovať svoje hlasy súťažnému exponátu, ktorý ich najviac osloví.
Keramické trhy organizuje Malokarpatské múzeum v Pezinku v spolupráci s mestom Pezinok, Cechom slovenských keramikárov, Slovenskou ľudovou majolikou, SOŠ Komenského PK, CVČ Epicentrum a Kultúrnym centrom Pezinok. Zriaďovateľom Malokarpatského múzea v Pezinku je Bratislavský samosprávny kraj.