Blindfriendly Piatok 24. 1. 2020 | Meniny má Timotej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Pálenie jánskych ohňov v Pezinku

 Bratislavský samosprávny kraj, Malokarpatské múzeum Pezinok, Mesto Pezinok, OR Hasičského a záchranného zboru MV SR so sídlom v Pezinku a Slovenský skauting, 61. zbor OZ Modrý oblak Pezinok pripravili 24. jún 2010 od 19:00 do 24:00 hod. kultúrno-spoločenské podujatie s názvom Pálenie jánskych ohňov.

 

Mediálnym partnerom je TV Pezinok. Je to prvá akcia z cyklu „Oživené tradície“, ktorým chce Malokarpatské múzeum v Pezinku osloviť všetky generácie. Cieľom podujatia je oživenie tradície pálenia ohňov pri príležitosti sviatku Jána, ktoré boli v tradičnej kultúre oslavou letného slnovratu a v kresťanskej kultúre spomienkou na svätca Jána Krstiteľa.
V tradičných kultúrach boli základnou zložkou sviatku oheň, voda a zeleň. Významnú úlohu zohrávali spoločné hostiny a hry. Zvyky, ktoré spoločenstvo vykonávalo, mali odohnať zlé sily, zdôrazniť výhru jari nad zimou, dobra nad zlom a tiež ochrániť úrodu pred búrkami či ľadovcom.
Program akcie tvorí vystúpenie FS Mladosť zo Šenkvíc, etno-bubnovej školy Rytmika z Bratislavy, ohňová show tanečnej skupiny Festum Aeternum z Bratislavy a výuka ľudových tancov. Návštevníci budú mať možnosť nájsť už pred polnocou svoj poklad, nechať si vyveštiť všetko o láske a šťastí od veštice, zúčastniť sa súťaží a hier a vychutnať si kúzlo tejto magickej noci.
Nultý ročník Pálenia jánskych ohňov sa uskutoční 24. júna 2010 na lúke pri Hasičskej ulici od 19.hod do 24.hod. Masky a kostýmy sú vítané!

“Vráť sa ďaleko do minulosti, do čias našich prapraprarodičov. Privítajme spolu letný slnovrat vášnivým tancom okolo ohňa. V túto magickú noc zem otvára svoje poklady, tak sa pridaj k hľadajúcim a možno práve TY budeš ten šťastlivec, miláčik škriatkov a víl, ktorý poklad nájde. Nechaj sa opantať čarami, nahliadni do svojej budúcnosti, očaruj svoju lásku, objav mágiu bylín. Neostaneš stáť na mieste, do tanca ťa vyzve divožienka a neprestaneš tancovať, kým od únavy neklesneš na zem.
Tešia sa na Teba víly, rusalky, škriatkovia a iné potvory.“

Viac informácii na www.muzeumpezinok.sk.