Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Svetoznámy režisér v Bratislavskom bábkovom divadle

 BBD uvedie už 6. februára premiéru novej inscenácie Deduško. Režijne, textovo, ako aj hudobne sa jej ujal renomovaný slovinský divadelný tvorca Matija Solce. Bratislavské bábkové divadlo vstúpilo do ďalšej sezóny s novou umeleckou šéfkou Katarínou Aulitisovou a veľkými plánmi do budúcna. Ich súčasťou, okrem iného je aj spolupráca s renomovanými zahraničnými režisérmi.

 

Plány sa postupne začali premieňať na realitu a 6. februára divadlo uvedie premiéru inscenácie Deduško v réžii slovinského tvorcu Matiju Solceho. Hra predstaví bábkové divadlo spôsobom, na aký divák BBD nie je zvyknutý. Hravosť, neuveriteľné tempo, tóny dychovky, pútavé zrytmizované obrazy, nesmierna precíznosť, živelnosť a komika, ktoré čerpajú inšpiráciu z absurdity a fantastiky všedných dní, asi tak by sa dala charakterizovať atmosféra pripravovanej inscenácie.
Autorom textu je režisér Solce, ktorý sa inšpiroval knihou Lietajúci deduško od výtvarníka a spisovateľa českého pôvodu Štěpána Zavřela. Inscenácia je určená pre všetkých od šiestich rokov a rozpráva príbeh o deduškovi Slavomírovi, ktorý mal už dávno zaľahnúť a lúštiť krížovky v domove dôchodcov. Namiesto toho sa uzavrel vo svojej dielničke a v spomienkach sa vracia k svojmu deduškovi - odhodlanému dobrodruhovi, čo pochodil pol sveta. V jeho rukách sa predmety premieňajú na mestá, krajiny a ľudí a jeho vzor deduško Deduškovský postupne ožíva pred očami divákov.
Autorkou scény, kostýmov a bábok je mladá slovenská scénografka Ivana Macková, ktorá v spolupráci s režisérom Solcem priznáva bežným predmetom a objektom každodenného používania úplne nové funkcie a významy. Z dosiek, plieškov, strún či drôtov skladá mikrosvet zo známych prvkov, ktorý je ale úplne nový, svojský a magický.
Inscenácia Deduško poukazuje na vzácnosť času, ktorý rodina môže stráviť pokope. Príbehy starých rodičov sa ukladajú do hláv a sŕdc ich vnukov, ktorí ich v sebe nosia celý život, môžu sa k nim vrátiť a sú im drahou spomienkou a inšpiráciou aj v ťažkých chvíľach. Inscenácia je príspevkom k medzigeneračnej kontinuite ako aj podporou aktívneho života.

Autor textu, hudba, réžia: Matija Solce
Scénografia, kostýmy, bábky: Ivana Macková
Dramaturgia: Katarína Aulitisová, Peter Galdík
Účinkujú: Anna Čonková, Róbert Laurinec, Peter Pavlík a.h., Ľubomír Piktor
www.babkovedivadlo.sk


Na vaše otázky budú odpovedať:

Matija Solce- režisér
Katarína Aulitisová - umelecký šéf
Peter Galdík- dramaturg
Ing. Ján Brtiš- riaditeľ


Program:

11:00 Predpremiéra divadelného predstavenia DEDUŠKO - príbehu podľa skutočnej udalosti o dedkovi a jeho dedkovi a veľkom dobrodružstve ich života
12:00 Informácia o novom predstavení - zámere, ciele, spôsob tvorby so slovinským režisérom
Predstavenie nového vizuálu loga Bratislavského bábkového divadla
Nové smerovanie BBD a informácia o už zrealizovaných, či pripravovaných zmenách

Súvisiace dokumenty