Blindfriendly  20. 1. 2019 | Meniny má Dalibor Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Kultúrnou udalosťou roka je Nová Cvernovka, príbeh vytvorený v partnerstve s BSK

 Denník N zverejnil, ako každoročne, výsledky ankety o kultúrnej udalosti roka, kde sa pýtali vyše 80 osobností kultúrnej scény a spoločenského verejného života čo považujú za kultúrnu udalosť roka 2017. Výhercom je „Bratislavská Nová Cvernova“, ktorej pomohol práve Bratislavský samosprávny kraj.

 

V ankete Denníka N vyhrala „Bratislavská Nová Cvernovka“, za ktorou sa skrýva označenie projektu presťahovania a budovania nového ekosystému niekdajšej Cvernovky v novom sídle na Račianskej ulici a tesne za ňou Nová synagóga v Žiline. Tieto dva tipy sa najviac skloňovali v odpovediach ľudí, ktorých sme sa pýtali, čo považujú za kultúrnu udalosť roka.

“Ide o jasnú ukážku toho, že kultúrno-spoločenská platforma, spájajúca desiatky ateliérov a stovky kreatívcov, nie je viazaná na „ducha miesta“, ale na ľudí, ktorí tvoria jej dušu. Pri pohľade na takéto krásne, živé a inšpiratívne projekty ma doslova napĺňa viera v to, že náš ešte čakajú veľké & pekné veci.” Vyjadril sa jeden z respondentov, spisovateľ.

Keď sa komunita kreatívcov z bývalej Cvernovky v lete 2016 ocitla bez prístrešia, podpísalo BSK s Nadáciou Cvernovka v súlade so Stratégiou rozvoja kultúry Memorandum o spolupráci pri konverzii objektu školy bývalej chemickej priemyslovky na Račianskej 78 v Bratislave na dlhodobo udržateľné kreatívne centrum, ktoré bude otvorené širokému spektru aktivít a nástrojov na rozvoj kreatívneho priemyslu ako aj verejnosti bratislavského regiónu na 25 rokov. Ekosystém „Cvernovky“ bol vďaka BSK zachránený a vzniklo prvé a jediné autentické kreatívne centrum v metropolitnom regióne predstavujúce jedinečné partnerstvo samosprávy a komunity.

Príbeh Novej Cvernovky je ukážkou toho, ako aj za nepriaznivých okolností možno nájsť riešenie, ktoré môže byť obohacujúce pre všetkých. Živá kultúra mesta a regiónu, ktorej je Nová Cvernovka súčasťou prežíva jedine osobným podaním a príkladom, alebo ak chcete činom. A to sa Novej Cvernovke darí. BSK podporou tejto „komunity“ vyslalo signál, že si váži a podporuje aktívnych a tvorivých občanov.

„Sme radi, že už prítomnosť dáva za pravdu tomu, že to bol správny a dôležitý krok v rozvoji regiónu,“ dodáva Zuzana Šajgalíková, riaditeľka Odboru cestovného ruchu a kultúry BSK, pod gesciu ktorého spolupráca s Nadáciou Cvernovka spadá.

Zdroj: https://dennikn.sk/973046/anketa-co-povazujete-za-kulturnu-udalost-roka/